#39059Kuppomåla skog AB har ute tre blondiner på blocket som verkar vara renoverade o lackade.......nån som känner till firman, kanske dom repar gamla skotare och säljer i parti o minut.........verkar vara blondin feber nu.
Dom ser riktigt fina ut
http://www.blocket.se/vi/18836136.htm?ca=2_s
http://www.blocket.se/vi/18836112.htm?ca=2_s
http://www.blocket.se/vi/18835876.htm?ca=2_s
Skotare
Rottne
✍️ Sammanfattning av tråd
Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.
Skapa gratiskontoLogga in TS

#39281Ett tips är att du kollar fram på traktordelen. Utrymmet som ser ut som en extra förlängning avslöjar att det är en framdel till en snok. Det ser ut att vara två maskiner som är omgifta med varandra dvs en snok och en blondin.
#39284
Såg det oxå.
Dom är ju troligen inte inreggningsbara.
En som var å funderade på å köpa en skotare av han en gång undrade vart i från maskinen kom.
Det ville han inte berätta!!
magnus svensson skrev:Ett tips är att du kollar fram på traktordelen. Utrymmet som ser ut som en extra förlängning avslöjar att det är en framdel till en snok. Det ser ut att vara två maskiner som är omgifta med varandra dvs en snok och en blondin.
Såg det oxå.
Dom är ju troligen inte inreggningsbara.
En som var å funderade på å köpa en skotare av han en gång undrade vart i från maskinen kom.
Det ville han inte berätta!!
Rottne H20 -07. Valmet 860.1 -05. Valmet 860.4 -10. John Deere 4850. JPM Maskintrailer.
#39293Snokframdelen och blondinen är ju närmast identiska. Kan inte komma på nån mer nackdel än det klumpiga pumputbygget i fronten. Min hade turbomotor, lite mer klös än en vanlig blondin. Vet inte om alla snokar har det. Dieseltanken var liten på min och satt under huven. Snoken har en stor tank i kärran som matar den lilla med en elpump. Å andra sidan var det ju ingen risk för frusna bränsleledningar.
#39332Jag tror att turbomotorn kom i och med att man började använda Ford 7700 som traktordel. Jag vet inte vilket år man gick från Ford 6600 men det kan väl varit i slutet av -70 talet. Skall man köpa en blomdin tror jag man skall försöka få tag på en Blondin 750 -600 med en något grövre drivlina på traktorn.
Annons:


Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).