#195814Det är föraren som avgör hur stora skador det ska bli, inte maskinen! Sedan är olika maskiner bättre för att hjälpa föraren att minska körskadorna, och tillbehör, här ligger inte de större maskinerna så illa till som många påstår. Volym och överfarter måste man också ta i beaktande.
#196355Japp med hyttfjädring, vet inte riktigt när den skulle komma! Chefen ska ut och demoköra den runt i sverige sen kommer den till oss! Jag jobbar åt J Dahlqvist skog
wiktor skrev:inte säker det blir mer markskador bara för att maskinen är tyngre. Den behöver ju inte köra så många gånger för att få ut virket
Har någon ens gjort ett test typ 1000 kubik ska ut och vad som ger värst skador en liten 8 tonnare eller en stor 20 tonnare?
Tämligen orelaterat, men jag har gjort lite experiment med olika maskinkombinationer inom jordbruket, där ser man ju tryckskador väldigt tydligt i grödan, och överlag så har det varit fördelaktigt med en mindre maskin, även om man fått köra mer. Men sen hänger det ju på hur mycket man behöver få uträttat etc.
Vad det gäller skogen så är det väl i det närmaste standard i mina trakter att om man lejer in en avverkning så får man sitta i grävmaskinen ungefär lika många dagar som avverkning-skotning tagit efteråt Men då passar man ju på att planera in vägar och *host* annat så det är väl ok.
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).