#76323Jaha, något man länge funderat på börjar bli verklighet. Någon tidigare ägare har byggt drag i vagnen till Terrin, sen har någon annan demonterat den. Nu håller vi på att sätta dit drivningen igen.
kuusikuitua.jpg
motorhus1.jpg
motorhus2.jpg
motorhusen.jpg
motorhus3.jpg
motorbygel2.jpg
flexkoppling.jpg
flans.jpg
flans2.jpg
mantel.jpg
mantel2.jpg
motor_mantel.jpg
skyddsbrickor.jpg
pump_gearbox.jpg
Återkommer senare med mera bilder och önskar gott nytt år till forumet!
#76330Grattis. Detta va trevlig läsning med fina bilder. Ser fram til fortsättingen. Och grattis til gubben med svarven på 87. Måste vara en friskus för sin ålder.
stegmaster skrev:Grattis. Detta va trevlig läsning med fina bilder. Ser fram til fortsättingen. Och grattis til gubben med svarven på 87. Måste vara en friskus för sin ålder.
Jo, och sen fick jag höra att han inväntar operation för gråstarr. Men allt han gjort härtills har varit 100% rätt.
Fick köra ut Terrin från verkstan igår, då vi testade så snurrade faktiskt bägge drivhjul som väntat när man kopplade draget. Ska försöka att lägga in några bilder snart.
-- Antti
Rottne Blondin 750 RD, Valmet CK med Pika 36, Hva 550 XPG, Hva 543 XP, Hva 545 FX, HVA 345 FX
#78339Känns som klart läge för att vara ordentligt imponerad nu! Ett synnerligen snyggt och välgjort jobb enligt min åsikt. Skall bli spännande att få höra hur det funkar sen när det hela är klart för körning.
#78439Ja, såhär långt har allt gått ungefär som planerat . Grovjobbet är ju gjort av någon tidigare ägare, har liksom bara smidit på det befintliga. Vet inte vem som gjort tidigare satsningen på att bygga om. Det måste ha kostat lika mycket som Terrin som ny i tiderna. Har funderat att det kan ha varit ett skogsbolag, kanske för att demonstrera drivning på blöta marker, eller en skogsskola. Dom har alldeles tydligt vetat vad dom hållit på med.
Frågade ett slag av personer som varit med och planerat Terrin på -70 och -80 -talen om de kände till det här projektet, men det gjorde de inte. Då räknade jag upp 16 punkter där det här exemplaret skiljer sig från Terri 1000 i originalutförande.
Är grymt sjuk på att sätta in en differential i växellådan. Har samma problem som Dojatan i denhär tråden http://www.skogsforum.se/viewtopic.php?f=21&t=6084, eftersom styrvariatorerna är ersatta med drev och kedjor = konstant diffspärr. Har dubbla styrkolvar så själva styrningen är vanligen inget problem, men när banden tvingas till samma hastighet i kurvtagning så _måste_ dom slira. Vissa underlag tillåter slirning dåligt (t.ex stubbåker) och då går något sönder i drivlinan. Har knäckt bägge drivaxlar pga detta. En knäckt drivaxel har faktiskt blivit återvunnen i vagnen nu . Dessutom suger slirningen en massa effekt, speciellt om underlaget är 'styvt'. På risade körstråk är problemet inte så stort.
Nåja, differentialbygget får vänta tills vagns-draget är klart och ibruktaget. Men ett försök ska det nog bli!
Ha det bra,
Antti
Rottne Blondin 750 RD, Valmet CK med Pika 36, Hva 550 XPG, Hva 543 XP, Hva 545 FX, HVA 345 FX
Jaså på din är maskinen ombyggd till kedjedrift? sitter här med orginalpappren från -84 men instruktionen om hur man skulle göra denna ombyggnad!
Det är rätt synd att de gjordes om på detta viset eftersom T1000 hade möjligheten att driva banden var för sig, bästa lösningen enligt mig hade varit att låta styrvariatorerna sitta kvar och eftersom maskinen har dubbla bromsskivor montera ett separat bromshandtag till vardera skivan och ha möjligheten att bromsa ena bandet vid ställen där man helt enkelt har "för bra fäste"
Sålde för övrigt min T1000 och kör en 1020 nu. På väg ut i skogen när jag kör på en grästäkt orkar den knappt svänga men väl i skogen funkar det bra! Lycka till med bygget.
Köper du förresten bandjärnen hos Martinell modellservice? är själv i behov av några. Har knäckt några trots att jag tidigare förstärkt dem.
Dojatan skrev: Köper du förresten bandjärnen hos Martinell modellservice? är själv i behov av några. Har knäckt några trots att jag tidigare förstärkt dem.
MVH Anders
Vagnsbanden har gamla drivjärn som är ca 43 cm långa, vilket är bandbredden. Tror att de är specialtillverkade i samband med ombygget av Terrin. De är pressade av 3,5 mm plåt så att vinkeln (> 90 grader) blir den samma som kuggtanden har på drivhjulet. Dvs när järnet ligger mot hjulet så matchar kanterna mot tänderna. U-et är också aningen osymmetriskt.
Tand-delningen går i mitt fall, liksom i terrin, på 80mm. Dom gamla banden i vagnen hade järn fastsatta med 160 mm delning, emellertid. Nu när det blir drift så måste jag ha dubbelt upp av järn. De tillverkades i verkstan av 5 mm profilstål med 40 mm kant genom klyvning. De har alltså formen av ett symmetriskt U. Nu kommer dessa järn inte att falla helt till botten mellan tänderna i drivhjulet. Borde kanske ha varit profil med 30 mm kant. Tänkte inte riktigt efter här. Att tillverka kopior av de gamla, bockade, drivjärnen hade varit möjligt, men blivet betydligt dyrare.
Styrjärnen på insidan är ett kapitel för sig. De är tillverkade i samma verkstad, som 87-åringen jobbar i. Ska återkomma med bilder när jag byggt första bandet färdigt.
-- Antti
Ps. Det är väl inte Martinell Modell Service som har Terrins reservdelar längre, utan Alfing i Älmhult AB. Finland har en egen agent, vi måste beställa av honom och han beställer från Sverige.
Rottne Blondin 750 RD, Valmet CK med Pika 36, Hva 550 XPG, Hva 543 XP, Hva 545 FX, HVA 345 FX
#79115Här i Hedesunda byggdes det om en Terri som var utan drivning på vagnen, tror att det var en 1020. Om jag inte minns fel så blev det navmotorer monterade. Kommer ihåg att denne ägare hade problem med hållbarheten på bandjärnen, men fick tag på järn som var billigare och bättre än original. Kul att renoveras upp gamla maskiner och tack för ett fint reportage!
Det som inte kan lagas med silvertejp är inte värt att lagas
obantteg skrev:Var sitter styrjärnen? Vad har de för funktion?
På insidan av bandet. De sitter parvis och ska styra, dvs hindra bandet från att glida av boggihjulen. Den styrande delen här är tillverkad av rör för att vara skonsamt mot däcket.
-- Antti
Rottne Blondin 750 RD, Valmet CK med Pika 36, Hva 550 XPG, Hva 543 XP, Hva 545 FX, HVA 345 FX
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).