Grävmaskiner

Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

104 inlägg 30922 visningar 5 följer Svara, dela mm...   
Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#777651 De var lite klen storlek för arbetslampor o fläkt
De funkar faktiskt så enkelt, dock måste generatorns remskiva stämma i storlek med originalet annars visar varvräknaren så mkt fel som remskivan är fel

Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#777657 Bara börja leta då 👍

   TS
Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#777696 Kanske ska passa på att fråga hur stor remskiva det sitter på eran, då min generator uppenbarligen inte är original. Skulle ju kunna dra fram en kabel för varvräknaren tills man fått tag i en större.

   TS
Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#777892 När jag skulle skruva lös tryckgivaren för att leta nippel för en manometer. Kände jag på bakstycket och det verkar som att givaren läcker igenom olja.

Sitter en liten skruv i bakstycket som verkar vara en justerskruv. Står +-10% på givaren, antar att det är justermånen och då undrar man ju hur den ska vara inställd? Skruvade ur skruven och det var fullt med olja där oxå, vilket känns fel.

Satt även 3st kopparbrickor samt gängtejp på vinkeln in i lådan, spolade ur givaren med bromsrengöring, satte nya brickor och monterade ihop.

Synd var ju att man glömt lyset på igår så batteriet var ju dött, får provstarta imorgon och även se över huvudbrytaren som inte vill slå ifrån riktigt.

Ringde även hydrema i Växjö och frågade om elschema. Han hade lånat ut sin sista katalog och inte fått tillbaka den, han skulle forska lite så skulle jag höra av mig till veckan. Han trodde även att tryck och tempgivare kunnat gått ihop någonstans vilket förklarar varför lamporna lyser tillsammans.

   TS
Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#777940 Egentligen hade du behövt ha en manometer inkopplad med ett T för att få en uppfattning vilket tryck du har egentligen så du eventuellt kan justera tryckgivaren.
Hittade du nåt värde på de när du renoverade lådan?

Har fått bra svar av Hydrema i växjö innan 👍

Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#777946 Svårt att mäta på generatorns remskiva med fronten på men ca 75mm är min

Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#777978 Har en rörmokare i byn hade manometrar men skulle försöka få tag i nånting med rätt gäng, är tydligen konisk gänggång.

Får se om hydrema har koll på hur givaren ska vara, dom verkar kunna det mesta där 👍

Fick ordning på läkaget i bomcylindern idag, bytte plats på chockventilen med grävcylindern som hade samma öppningstryck. Var lite svårt att se något när man skruva med allting på plats och fullt i olja, så återstår att se om man flyttat problemet.

   TS
Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#777984 Såg nu när jag backade in maskin att både tryck o tempvarningen för transmissionen blinkar till vid växling

Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#778065 Kanske du råkat ut för samma som mig då, för känns ju märkligt om båda ska blinka till. Idag blir det felsökning av kablarna. Fortfarande inte fått tag i kopplingar så jag kan ansluta manometern än.

Har du bytt huvudmatningen till instrumentpanelen när du monterat större generator, eller klarar den det? Det blir nog en 70A generator skulle jag tro.

   TS
Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#778069 Tror jag har orginalgeneratorn i Hydreman så där de väl en 6kvmm in till hytten.
Den är väl på 45A.
De var på en Valmet jag bytte till 90A

Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#778087 Kan man köra en 70A generator med 6mm²?

Har nu mätt upp kablarna till givarna och allt ser fint ut, så problemet ligger antagligen i den väldigt röriga dragningen till lamporna.

Svart/grön kabel som är tryck/temp hade en brygga mellan varandra grön kabel i bild. Flyttade över den till sidan som får ström via tändningen (ser så ut på alla andra varningslampor då alla lampor verkar vara seriekopplade så). Nu tänds alla lampor utom temp när man slår på tändningen och samtliga slocknar när motorn startar. Mäter jag tempgivare som inte tänds så får jag ett högre motstånd på givarkabeln som ska jorda för att lampan ska lysa. Lägger jag en separat jord så lyser den.

Hur fungerar en enpolig tempgivare som bara ska jorda när temperaturen blir för hög. En vanlig tempgivare minskar väl motståndet allt eftersom temperaturen stiger, om nu min koppling stämmer så ska ju givaren jorda till att temperaturen blir för hög.

Tryck givaren funkar ju på samma sätt att den har en sluten krets till att trycket är tillräckligt högt och då öppnar kretsen och lampan släcks.

Så nu misstänker jag att tempgivaren är helt väck och att tryckgivaren får fel värde när oljan blir lite varm och läcker igenom. Det blir alltså till att få tag i 2 nya givare som det verkar.

   TS
Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#778092 Tempgivaren med en anslutning för lampan ska väl jorda till godset när tempen blir för hög och de blir den förhoppningsvis aldrig.
Kan vara anledningen till att den faktiskt tänds med tryckgivaren med, annars hade den aldrig tänds när du slår på strömmen och får kvittens att lampan är hel.

Kunde varit ett instrument istället som visat faktiskt temp men jag tror att fler reagerar på en varningslampa än en visare som rör sig upp mot rött…
Jag märkte inte att vattenpumpen läckte så tempmätarn på motorn gick högt men hörde summern när den började tjuta

Du får komma ihåg att den är byggd på 80 talet så elen är lite halvtaskig 😉

Du ska ha grövre kabel till en 70A generator annars är den snart avbränd.
Skulle nog lagt en 16kvmm iaf
Har inte kollat så nog hur de är draget på den men vanligt är att den är dragen till batterianslutningen på startmotorn och sen vidare därifrån.

Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#778126 Jo lite så tänker jag ju att en vanlig tempgivare funkar oxå, men det innebär ju isf att den alltid kommer att varna för temp när trycket felar om kopplingen var korrekt.

Men det kanske är så, för det blir ju rätt svårt att få den att jorda oavsett vilken temperatur oljan är när man startar. Blir väl lite mer invecklad dragning för att få lampan att lysa vid tändning då.

När jag hade motorn igång lite längre stund nu, så slocknar trycklampan igen och varnar ingenting vid körning, den beter sig väldigt märkligt och skulle verkligen vilja kolla trycket.

Får väl se hur det funkar med generatorn, batteriet kanske inte får så mkt laddning med allt på. Annars blir det väl att prova dra fram en w-signal

Har iaf hunnit montera ny arbetsbelysning nu 8x48w led istället för 8x55w halogen, borde ju spara lite ström där. Dock blev det 55/60w h4 lampor i lyktorna fram istället för dom gamla 40/45w.

Fick iordning på torkaren bak oxå som kabeln var av ute i gångjärnet, sen hade motorn fått sig en smäll så den kortslöt i kåpan.

   TS
Avatar Fallback

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

gnisten83  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#778137 Har du fläkten på med med alla lamporna så lär laddningslampan lysa mysigt rött när du har en 35A generator 🙃
W signalen är endast för att få varvräknaren att visa nåt

Användarvisningsbild

Re: Hydrema 807s missljud hydraulpumpar

AlbinL  
#778140 Har kört med fläkten på halvfart och all belysning på utan att laddlampan viljat lysa nått. Men fläkten på fullt och torkarna på i snöstorm så kanske det blir annat 🙈 får prova det kanske.

Jo det var just varvräknaren jag skulle vilja få igång ifall generatorn räcker till, men batteriet får kanske slita det med

   TS
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).