Skotare

Rottne f13

3 inlägg 2809 visningar 1 följer Svara, dela mm...  
Rottne skotare kategori
Användarvisningsbild

Rottne f13

Tiaz  
#659369Rottne f13, vad kan ni berätta om en sån maskin. Vi kör mestadels gallring och undrar om den är för tung till det . Vad skall man kolla efter på en maskin som gått 13 tusen timmar? Har ni erfarenheter från en f13 så berätta gärna . Tack på förhand 😀



   TS
Rottne skogsmaskiner
Avatar Fallback

Re: Rottne f13

Skogsola  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#659372Ser ut som ett satans åbäke. Säger jag som har en F12. Styrbar vagn är väl en förutsättning för att köra med 14-tons maskin i gallring och då är det väl där som det börjar glappa först.

Avatar Fallback

Re: Rottne f13

Valmet 890  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#659412Verkar som en jättefin gallringsskotare tycker jag, har ingen erfarenhet själv av dom men hört mycket gott om den. Den lär vara smidigare än en F12a

 Besvara 
  • Sida 1 av 1
Annons:
Svenska skogsplantor
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).