En stor risk med att gallringar har utförts under ett flertal år med allt för hårda uttag är att det förfarandet har blivit norm. Många gallrar "så det ser bra ut".
2013 lät jag göra en ny skogsbruksplan av Södra. När den damp ner så blev jag mycket fundersam. De hårda gallringsuttag som planläggaren ansåg skulle göras var i strid med min uppfattning. När jag la in beståndsdata i Ingvar så fick jag min ståndpunkt stärkt. Det var även då, under sökande av mer information om gallringsstrategier, som jag fann Skogsforum. Inget ont som inte har något gott med sig
Min erfarenhet av hur banker resonerar är att de ser virkesförråd exklusive rekommenderad avverkning som säkerhet. För skogens avkastningsförmåga framgent tas ingen hänsyn till hur skogen ser ut i det specifika fallet. Inte ens under den aktuella planperioden!


