HÄMTADE UT MIN STIHL MS 462 I DAG


röjar kalle skrev:Det är ingen skillnad på en oregon eller sthil eller Carlton kedja lika lätt att fila dom när man kan.Sätt sågen i ett skruv städ när du filar så att det blir stadigt när du filar på fri hand.Det är frågan om övning och veta hur en tand skall filas för att den skall skära bra.Släng mallen åt helvete blir aldrig bra dom som påstår att det blir bra med mall har aldrig provat en kedja som är filad riktigt på fri hand.
röjar kalle skrev:röjar kalle skrev:Det är ingen skillnad på en oregon eller sthil eller Carlton kedja lika lätt att fila dom när man kan.Sätt sågen i ett skruv städ när du filar så att det blir stadigt när du filar på fri hand.Det är frågan om övning och veta hur en tand skall filas för att den skall skära bra.Släng mallen åt helvete blir aldrig bra dom som påstår att det blir bra med mall har aldrig provat en kedja som är filad riktigt på fri hand.
Logga in för att se de bilder eller dokument som författaren har laddat upp.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto
Såldes ett gäng Carlton rullar billigt för några år sen. .325/1,5/halvmejsel
Väldans ojämna och vissa tänder gick fan inte o fila. Rärr bra kedja på många sätt och det gick ju o byta ut de tänder som var kass så helt utkastade pengar var det inte.
Det är helt klart olika hårdhet i material och ytor på olika kedjemodeller.
www.chainsawcollectors.se
roa skrev:På Måndag börjar det roliga. Hämtade ut min nya Stihl MS 462 i dag den ser bra ut låter rapp. Nästa vecka får vi se vad den går för i den skånska Bok skogen .Ska bli intressant och känna hur dom har klarat vibrationerna när man lättat vikten .Mindre massa som fångar upp vibrationerna.
Fortsättning följer.
Hej igen var ett tag sen! Det blir tråkiga tester med sthil ms 462 det är en sådan kvalitet på sågen så den bara snurrar på utan problem inte bytt någon ting förutom skärutrustnkng .Vet två sågar där värmen lade av en löddning i bakre handtaget som gav upp på båda sågarna .skit baggatäll.
Högg upp ett par stora vindfälle bokar fick ha 25 tums svärd 462 drog det utan problem spånen sprutade ut av bara helvete ett fantastiskt såg .