tis 19 apr 2016, 20:39#388148
Som Fredrik Reuter så riktigt påpekade så har kartorna de lägger ut inget värde mer än som en ungefärlig orientering. Vill man veta exakt så måste man gå till källan av förrättningar och de rätta markeringarna ute i fällt.
Kom ihåg jorden är inte platt, alla kartor har därför fel. Det går inte att göra en platt karta som stämmer av ett runt jordklot.
Att man sedan lägger om system för hur detta på bästa sätt ändå skall försöka åstadkommas samtidigt som matematikkunskaper och fysikkunskaper överlag rent generellt blir sämre hos de Svenska studenterna gör det ju inte lättare heller.
Oavsett hur nu detta görs så ligger gränserna fast där de alltid har legat oavsett hur de ritar så vida inte en förrättning ger ett nytt utslag, så simma lugnt bara, inte värt att lägga ett öre på det. Men ibland är det även faktiskt så att markägaren även har fel för att han har trott på andra äldre kartor med andra fel. Men jag håller med om att störande är det, men det gäller att vara verkligt självkritisk för det är vanligt med villfarelser inom området.
Zetor 4340, Ferguson TEA 20 och MB Trac 680