Det var lättare att se på Tottes bilder. När jag skulle förstora Manges så blev det bara någon liten grå sörja. (Det var hans bilder jag skulle förstora utifall någon undrade)
#280311Jag har kedjerullar av 1,3 mm, 1,5 mm och 1,6 mm 0.404 - dessutom viss variation på dem - vissa av dessa köpte jag för löjliga småpengar (typ knappt 2500 kr inkl frakt för 100 fot märkes-0.404) - så att hitta 0,404-kedja är nog inget problem - snarare slänger folk dem efter en ... .
#280489Det verkar inte vara så enkelt detta med skillnaden på "riktig" 3/8 och 3/8 hobby (LP) ... .
Det verkar som ÅF utgår från att det är 3/8 hobby man pratar om då man partar om 3/8 - iofs kanske inte så konstigt ... .
Frågar man efter en fil får man typiskt 4,0 mm inte 5,5 mm ... .
Jag beställde en gång 3/8 (inte hobby) "ties" and "straps" (dvs kedjelås) hos ÅF - gav dem artikelnummer - och förklarade att det inte var 3/8 hobby delar jag beställde - men det var ändå vad de hade att leverera till mig efter någon vecka ... priset (som jag oklokt nog ej förhört mig om i förväg) var så asdyrt att jag får säga att jag var väldigt glad de ha- de fått tag på fel grejer så jag kunde köpa de korrekta grejerna på we- ben för typ 1/3 därefter ... .
#2804933/8 hobby är betydligt vanligare än 3/8 så det är kanske inte konstigt. Betydligt vanligare med såg under 50cc än över. Att du fick fel grejer trots artickelnummer är konstigare såvida du inte hade fel nummer och de chansade.
Ekhagas trädfällning skrev:... På stora sågar (70 cc och mer) har man vanligen en större delning 3/8" (på skördare ännu större) På medelstora sågar (50-60 cc) har man vanligen 0.325 delning.
På små sågar (30-40 cc) har man ofta 3/8" delning.
3/8" fungerar alldeles utmärkt på en 60 cc-såg, som t.ex. på vår MS362 med 15" & 18" svärd. Sågen levererades med 15" svärd, så vi fick köpa till ett längre 18". 15" svärdet används mest som backup, när vi inte har nån uppslipad 18" kedja till hands, eller som sist då svärdstrissan skar.
Jämförde nyligen en CS2152 med 21LPX kedja och MS362 med 36RS kedja, båda med 15" svärd, vid långsågning av en rotstam. Det blev längre spånor med den kraftigare 36RS kedjan. Förmodligen behövs den större 60 cc-motorn i MS362, för att kunna dra runt den kraftigare 3/8" kedjan.
Gissar att på Husqvarnas 60cc-modeller (555 & 560XP), som har det mindre svärdfästet, så är fortfarande .325" (21BPX, 21 LPX, H25, 25RM & 25RS) den populäraste kedjetypen.
Husqvarna har visst en 60 cc-variant med det stora svärdfästet för vissa marknader, vilket torde göra 3/8" kedjan mer attraktiv än .325" för just denna modell, samt givetvis för sågar med större cylindervolymer.
#280495I Stihl-världen så är deras PICCO-kedjor populära, vilka är 3/8" pitch-kedjor av typen t.ex. 63RS. Är visst populära på deras 50 cc-modell MS261 med 18" svärd, åtminstone sett från deras marknadsföring.
Mange skrev:3/8 hobby är betydligt vanligare än 3/8 så det är kanske inte konstigt. Betydligt vanligare med såg under 50cc än över. Att du fick fel grejer trots artickelnummer är konstigare såvida du inte hade fel nummer och de chansade.
"Nummer" är jag bra på (om inget annat ) - numren var rätt - det var Carlton-delar som de sade (säkert helt rätt) att de ej kunde "gå in i datorn med nummer direkt" eller så för att beställs utan måste be- ställa "från scratch" så att säga ... . Och då blev det 3/8 LP istf 3/8 ... .
Priset de ville ha - säkert listpris, så helt korrekt (men ändå dyrt) - var (om jag minns rätt) - mer än 500 kr för 10 styck (10 par, dvs ...) - inte rimligt för mig som konsument eftersom man utgående från en kedja för halva priset kan tillverka väldigt många fler dylika par ... .
Tydligen funkar Oregon kedjelås och Carlton bra till varandras kedjor så jag skulle gett dem Oregon-numren istället ... .
#280575Du måste ha tillverkat Carlton-kedjor för "komersiell" försäljning (om det finns annan slags försäljning ) från rullar förmodar jag ... . (Jag menar - varför har man annars dylikt lager av kedjedelar ...?)
Låt mig därför fråga som hobbykedjetillverkare (dvs inte tillverkare av hobbykedjor primärt, men av riktiga kedjor som hobby ) - vad har du för utrustning till detta och hur skiljer sig resultat, tidsåtgång mm från hobbytillverkarens hobbykit betsående av Oregons grejer "breaker" och "spinner" för en dryg tusing eller så från din utrustning ... ?
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).