Tåndemåla skrev:T22,an tar vi i en annan tråd för det är helt andra premisser för tall i södra sverige på trovmark.
Så ska vi prata T18 på torvmosse så kör jag inte generella svep pga var den finns. Så nu är det västlig mosse i södra sverige så som gäller. 1 Kolla vad som finns under träden. Är det hög ris typ odon/pors är det svårare och troligtvis bättre än T20.
Är det lingon mot träden och sumpmossor mellan är ni nog på rätt mark. Då gäller att få nya talfrö att gro på nyblottad torv. Har man maskiner att köra på denna mar är det bara köra på och lämna skärm mellan de träden som finns kvar.
I annat fall är det bättre att köra rent men lämna allt som inte är värdefullt så det blir skydd. Se till att mycket ny torv kommer upp så möjlighet finns för nya frö antingen genom fröträd eller sådd och då gäller så ofta man kan hitta en plats.
Mangan skrev:Jag tycker inte jag hittar så mycket info om hur man föryngrar på svaga torvmossar. Detta är i södra Sverige, mellan Borås o Göteborg. Har lite olika mossar med tall runt 100 år, en del kanske uppåt T20. På de svaga står de gallring, de lite bättre kan det bli dags för avverkning.
Men hur får man upp ny skog, hur gör ni andra i sådana lägen? Fröträd och hoppas på naturlig föryngring? Går det att göra markberedning?
Tanken var att sköta detta manuellt (om det blir tid), så markberedning undviker jag om möjligt. En hel del älg, så plantering känns inte rätt heller.
Hur hade ni gjort?
Torbjörn Johnsen skrev:Plantering av tall (utgår jag från att du avser) på torvmossar är nog ett högriskprojekt. Men kanske försöka att hjälpa en naturlig föryngring på traven med någon form av måttlig markberedning? Ett annat alternativ på sådan svag mark kan ju vara att köra "hyggesfritt". Plocka ut en del av de bästa och grövsta tallarna men inte så mycket att du får en föryngringsskyldighet. Så kan resten stå "in i evigheten" så får framtida generationer avgöra vad som kan göras i framtiden.
Torbjörn Johnsen skrev:Plantering av tall (utgår jag från att du avser) på torvmossar är nog ett högriskprojekt. Men kanske försöka att hjälpa en naturlig föryngring på traven med någon form av måttlig markberedning? Ett annat alternativ på sådan svag mark kan ju vara att köra "hyggesfritt". Plocka ut en del av de bästa och grövsta tallarna men inte så mycket att du får en föryngringsskyldighet. Så kan resten stå "in i evigheten" så får framtida generationer avgöra vad som kan göras i framtiden.
Sjögården skrev:Torbjörn Johnsen skrev:Plantering av tall (utgår jag från att du avser) på torvmossar är nog ett högriskprojekt. Men kanske försöka att hjälpa en naturlig föryngring på traven med någon form av måttlig markberedning? Ett annat alternativ på sådan svag mark kan ju vara att köra "hyggesfritt". Plocka ut en del av de bästa och grövsta tallarna men inte så mycket att du får en föryngringsskyldighet. Så kan resten stå "in i evigheten" så får framtida generationer avgöra vad som kan göras i framtiden.
Får hålla med Torbjörn. Hugg igenom och ta bort de äldsta och grövsta. Det tar tid med självföryngring på den marken och har provat med täckrot i luckor och det har gått bra trots mycket skvattram och pors.
Men det går också att låta naturen sköta sig själv efter gallringen. Har också dragit försiktigt med grävmaskin och skopa för att frilägga lite jord i samband med dikesrensning med gott resultat.
Har däremot sällan fått björkuppslag på dessa torvmarker.
Sammantaget är det nog bättre att satsa på ordentliga föryngringar på bättre boniteter,det betalar sig bättre …