fre 28 dec 2012, 20:53#201196rormok skrev:Provade även kängor som verkade sköna men fanns inte i min storlek köper kanske dom när dom kommer i min storlek ,det var en ny Husqvarna modell som bara kostade 1600!
Om jag var du så skulle jag passa mig för dessa kängor!...."billigt är billigt"! har en kollega som köpte dessa "nya" husqvarnakängor för 1695:-......sulan släppte från själva kängan inom tre dagar!..han fick nya på garanti såklart! dom nya hade redan efter en vecka visat tecken på att: "detta bådar inte gott".....hur det sen gick vet jag inte!....har du köpt dom byxor som du gjort så tycker jag nog att du ska kosta på dig husqvarnas "värstingkängor"......som dessutom är vattentäta!..och som enligt utsago funkar riktigt bra!(den nya modellen vill säga) dom första "värstingarna" hade också problem med att sulorna dels släppte + att dom var ordentligt hala!
Jag säger som jag alltid brukar göra: man får vad man betalar för!!
mina rekommendationer är nån av meindls sågskyddskängor eller Monitor forest!
mina meindl timberking har gått över förväntan i över 3 år!!!!!!....dom har inte haft nåt lätt liv i bland sten o makadam.....och när dom väl gick i pension så luktade dom inte direkt smultronglass!

...men höll.....det gjorde dom!.....dom sitter fortfarande kvar på "avbytarbänken"!! fullt funktionsdugliga!....så kostnad per använd timme understiger vilken "kinakänga" som helst!
monitor forest håller inte ens hälften så bra som meindl.......men är trots det mitt vinteralternativ då dom dels har en tåhätta av kevlar istället för stål, och därmed inte blir så kalla som andra kängor och stövlar! dessutom har dom nån form av vinterfoder.....så fast det är -25 så svettas jag om fötterna!

!! å jä som ä så fryssin om fotan!

....dom håller två vintrar heltidshuggning!.....inte så illa!
/ Huggarn.