lör 28 feb 2026, 17:39#907062I Finland används huvudsakligen universalmaskiner, det vill säga maskiner som kan utföra olika typer av skogsavverkning vid samma arbetsbesök (timberaffären omfattar ofta både gallring och slutavverkning).
Arbetsplatserna är mindre än i Sverige, eftersom det genomsnittliga skogsbruksområdet är 35 hektar – affären kan till exempel omfatta 1,5 hektar slutavverkning och 5 hektar gallring.
Skördarna är därför vanligtvis utrustade med 11-meters räckviddskranar och medelstora skördaraggregat. Till exempel levereras Scorpion Giant med en 11-meters kran och H7-aggregat, och 931XC med ett C124-aggregat och en version med 11-meters kran.
På grund av den ökade konkurrensen inom skogsmaskinsbranschen har effektivitet eftersträvats med större skotare. Deras storlek har ökat under de senaste 15 åren till en lastkapacitet på 14–15 ton. Dessa maskiner används även vid gallring, och det finns inget behov av riktigt stora maskiner, då den genomsnittliga körräckan för en skotare är cirka 300 meter.
Skogsentreprenörer erbjuder så konkurrenskraftiga priser för avverkningstjänster att det sällan är lönsamt att utföra arbetet själv med små maskiner ägda av skogsägaren, särskilt när skogsfastigheterna är små. Delar av bestånden köps upp av specialiserade skogsentreprenörer.