bengt.a skrev:jl skrev:Vad ligger medellängden på björkmassan på.
När det gäller att leverera massaved till i alla fall privatpersoner skulle jag aldrig sålt det till priset jag får från virkesinköparen, det är alltid mer arbete att sälja till en privatperson.
Sålde i somras 12 kubik travat mått för 400kr/m3 + moms, ångrade mig efteråt ett jädra jobb för pengarna.
Är ju ingen skillnad på jobb. Bra betalt fick du med.
Så där jätte bra betalt tycker jag inte det var. Det här var den ungefärliga tidsåtgången.
Telefonsamtal 1: kund vill köpa ved, har ca 10m3 som ligger på timmeravlägget i skogen som jag ej har hämtat hem än som jag kan tänka mig att sälja. Kund vill ha mer, säjer att jag inte har det. Varpå kund accepterar 10m3. Tid ca 15min.
Köra upp och mäta så det säkert är 10m3. Tid 20min
Telefonsamtal 2: kund vill ha mer, 12m3. Efter lite tjat accepterar jag det. Tid 15min.
Telefonsamtal 3: kund vill nu ha 15m3 eftersom jag inte har kört upp dom 2 extra kubiken än tycker jag att jag lika bra kan köra upp 5m3. Tid 15min.
Mäter och kör upp 5m3 till avlägget Tid 45min
Telefonsamtal 4: kundens transportör ringer och frågar om vägen tid 10 min
Telefonsamtal 5: kund meddelar att han inte fick med allt. Tid 10 min
Köra upp och mäta kvarvarande samt köra hem det igen. Tid 45min
Lägga in kund i faktureringsprogrammet samt skriva faktura. Tid 20min
Totalt nerlagd tid: 195min
Om jag skulle sålt det till virkesleverantören. Telefonsamtal 10min eller kanske bara ett sms.
Så med andra ord har jag lagt ner 185min mer tid och det för kanske 1200kr antagligen mindre
(12 m3 a 400=4800) - (6 fub a 600=3600) = 1200 vilket ger ca 390kr + moms i timmen. Vilket jag inte tycker är så där väldigt bra betalt, särskilt inte som där ingår en hel del traktorkörning.