Socialt (mer om oss)

Dagens prestation

14933 inlägg 4227947 visningar 232 följer Svara, dela mm...  
Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

anersimyra  
#913394Hur tusan kom den där märkliga textningen med på filmen..🤔

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

JensSkoog  
#913571Gillar bäst jobba i skogen där det finns lite skydd emot solen, men man får ju hoppa i det nu och då.

En förvuxen lindehäck där lön och sälg har blandat in sig. Skönt
när man får grannpojken med som hjälpesman 😀

Fyra timmar med thujahäck som är lite för hög för smidigt jobb.

Påbörjat en ny trall bakom vagnen. Men, jag väntar med det som genstår till vädret ändrar sig.
Vill hellre jobba i regn än i brinnande sol där - för gammal till sådant 😇

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

Williamm  
#913592Bytt en vattenkran till en diskho på södra gotland.
Skjutit upp att leta delar tills idag vid lunch, trodde jag skulle ha ägarna förbi en lämplig butik under veckan men det blev inte så.
Några av järnhandlarna har öppet till 14 på lördagar. Den i roma som jag åkte till först hade dock stängt i dag så jag fick åka till visby.
Där fick jag veta att just den kranen jag ska ha ventilhus till har de utgått för de innehöll p-fas eler något åt de hållet. Så det fick bli en ny billigare kran.
Så det blev en rundtur på 15mil.

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

anersimyra  
#913713Då var den jäveln borta..👹

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

crosberg  
#913835Jag är i sommarstugan, men jobb finns det ju altid :-) Tog just ner en död alm för grannen (som är mycket gammal och sjuk). Trädet stod bara 70 m från havet bredvid träden på min tomt. Efter mycket arbete med yxan (alm är tufft att klyva!) och ett dopp i havet njutar jag lite gott på bordet.
Trevlig sommar/semester till Er alla.

Mvh Christian

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

JensSkoog  
#913925

Hyrde med mig en jordgubbsplockare för för att packa några säckar från högen som väntade.
Gubben är från Vietnam och jobbade med plocking från fyra på natten och sen kom han på cyckel
sex km och anlände vedbacken i tolvtiden och gick på.
Aldrig haft en hjälpare som han. Reknade inte exakt, men jag tror han fixade 80 säckar
på under två timmar. Mycket prydligt packat och stapplat också, och som grädde på
moset kom han med två burkar jordgubbar till mig 😍 😍

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

rokon  
#91396280 säckar med jordgubbar på 2 timmer lät mycket tyckte jag, men förstod inte hur ni sköter logistiken där Norge nar han plockade jordgubbarna från en hög?
Kopplade efter en stund efter att kollat bilden med säckarna att det rörde sig om ved ijordgubbstid!

Användarvisningsbild

Re: Dagens prestation

JensSkoog  
#913970
rokon skrev:80 säckar med jordgubbar på 2 timmer lät mycket tyckte jag, men förstod inte hur ni sköter logistiken där Norge nar han plockade jordgubbarna från en hög?
Kopplade efter en stund efter att kollat bilden med säckarna att det rörde sig om ved ijordgubbstid!

Jag är väl inte riktig bra på att berätta. 🤣 Killen kom från jobbet med jordgubbar och hade med sig till mig.
Hos mig packade han ved och inte jordgubbar 🤣 Veden han packade låg i en hög som var
lätt att hämta från så han behövde inte springa fram och tillbaka i arbetet.
Har erfart genom några år att folk från Vietnam som är i Norge för jordgubbsjobb är dom bästa man
kan hyra med sig, vare sig i vedpackning eller dikesrensning.

Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).