Här kommer en uppdatering.
Testade med enklast möjliga metoden och kastade ut 50 kg fodermajs relativt jämnt spritt över ytan och sprejade några högstubbar med tjära. Detta skedde i början av oktober.
Ett par dagar senare åkte jag förbi för att nyfiket kolla om något hänt. Såg inget på marken men noterade en större population fåglar i området än vanligt. Efter en noggrannare inspektion verkade de flesta majskornen ha blivit fågelmat!
Nästa steg blir att få ner något smakligt för vildsvinen i marken, i enlighet med vad andra beskrivit i den här tråden.
Fågelmatningen väkte en annan fråga i sammanhanget: vilken tidpunkt på året skulle vara att föredra för en metod som denna? Vilka faktorer ska man då ta hänsyn till? Fröfall? Växtperiod? Flyttmönster för fåglar? Tjäle..?
Logga in för att se de bilder eller dokument som författaren har laddat upp.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto




