Öppna kategorin

Politik och då främst Centern

285 inlägg 47213 visningar 33 följer Svara, dela mm...  
Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

skogshare  
#896358
Badger skrev:En stor applåd för att du gjorde en insats och försökte nå dem. Fick du något slags svar eller ärendenummer?

Ser tyvärr ingen del i ditt långa förslags som tacklar grundproblemet att kulturen är att ha stora familjer. Den kulturfrågan verkar ha svag koppling till varken ekonomi, fred eller demokrati. Ökande befolkning ger ökande kamp om tillgångarna och därmed mera konflikter och våld.


I Sverige satt ju framför allt den fattigare delen av befolkningen länge fast i kyrkans klor med dess förödande konservativa värderingar avseende inte minst synen på reproduktion och kvinnans rättigheter, med stora  barnkullar, hög dödlighet, oerhörd fattigdom, stora samhällsklyftor och svag samhällsutveckling som följd. Med tydlig samverkan mellan å ena sidan minskad kyrklig makt och och å andra sidan ökat välstånd, kvinnornas frigörelse, ökad skolgång för alla, bättre sjuk- och hälsovård minskade barnkullarna drastiskt och den dynamiska samhällsutvecklingen sköt fart på allvar. Denna utveckling kan med självklar solidaritet och världssamfundets massiva stöd, givetvis förverkligas även på hela det globala planet. 

Hittills har mina förankringsförsök till synes varit resultatlösa men fortsätter eftersom jag inte kan se någon väg tillbaka.

Avatar Fallback

Re: Politik och då främst Centern

LesterCGarreth  
#896362
jannee skrev:Badger har DELVIS rätt.
Det var inte direkt gratis att fly till Sverige.
Men övervägande delen av flyktingarna är förbannat bra människor, Duktiga och med framåtanda, något som idag tyvärr saknas bland en stor del av oss infödda svenskar.
Tyvärr är det en minoritet som drar ned ryktet, och det är just denna grupp som ställer till ett elände för oss svenskar eller nysvenskar.
Drägg dras till drägg, därav finns det även många s.k. hellysvenskar med i gängen.
Ovan är något som svenska politiker inte riktigt har förstått och hur allvarligt detta egentligen är för hela Sverige och oss övriga svenskars framtid..
Centern var tyvärr ett parti som lobbade för mer eller mindre fri invandring.


Jag håller med i det mesta du skriver här, men..
"Många helyllesvenskar" bland gängen? Bland alla siffror jag har sett så är svenskfödda som är andra generationens invandrare en övervägande majoritet. Så inte särskilt helylle i min värld. Men klart det finns. Jag har helyllesvenskar i bekantskapkretsen som tog dåliga beslut i ungdomen och satt i fängelse, redan då innan det eskalerade med våldet var personer med ursprung från icke skidåkande nationer extremt överrepresenterade.

Den naivitet vi har sett de senaste 30 åren bland de folkvalda och delar av valmannakåren är så man vill spy.

Avatar Fallback

Re: Politik och då främst Centern

LesterCGarreth  
#896363
skogshare skrev:
Badger skrev:Du beskrev samma sak som jag Jannee fast från ett annat håll. Debatten om invandringen var obegripligt dum i många år där några partier menade att all invandring och alla invadrare är dåliga och den andra sidan att alla var bra. För normalbegåvade människor är det uppenbart att sanningen är att en del är fantastiska, några mediokra och några rent bedrövligt hemska. Men klara tydliga regler om vad som gäller och nolltolerans för allvarlig brottslighet för alla oavsett härkomst så hade detta aldrig blivit ett problem. Det sorgliga är att inflödet av riktigt grova kriminella med erfarenheter från världens vidrigaste krigszoner nu även inspirerat och gjort de gamla inhemska brottslingarna också ännu värre.


Som trovärdigt alternativ till hela västvärldens sorgliga migrationspolitik, med negativa till förödande konsekvenser för både flyende och mottagarländer, måste Väst nu gemensamt sjösätta en politik med huvudsakligt fokus på att systematiskt och kraftfullt bidra till att eliminera/minimera alla de välkända orsakerna till människor överhuvudtaget och med rätta anser sig tvungna att fly inom eller från sina hemländer.


USA har ju försökt agera världspolis sedan år 1942 med en ganska förödande effekt. Men jag tror inte att en värld helt dominerand av Tredje riket Sovjetunionen hade sett särskilt bättre ut heller.

Bedrövligt att det ska krigas.

Avatar Fallback

Re: Politik och då främst Centern

jannee  
#896381Skit dras till skit - ett ovedersägligt fakta.
Detta är dock något svenska sociala myndigheter inte inser, därav deras bristande förmåga att stävja det som just nu sker i Sverige.
Myndigheterna tar "olydiga" barn och placerar dessa på institutioner, där tyvärr de flesta blir 7 resor djävligare, varför fortsätter myndigheterna i samma trall ?
Vad är det för pellejönsar som bedriver dessa anläggningar ?
Många ägare - ledare är redan kriminella, eller f.d. - hur i helvete kan detta få fortsätta ?
Uppdrag granskning har tagit upp just sådana fall, men ändå sker ingen uppryckning - varför inte ?
Vad har egentligen hänt med "hederliga" Sverige ?
Man pratar om länder med korrupt regering, men Sverige har tyvärr mycken korrupt i sin ledning - tänker mest då på det s.k. sociala .
Kommuner som kan placera individer på ett s.k. särskilt boende till en kostnad av upp till 10 tkr/dygn - där de sedan mer eller mindre lämnas vind för våg - visst extremfall, men det har hänt och händer troligtvis även idag.
Nu kommer min information från SVT så det är på till dig om du tror eller inte tror på det.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

Badger  
#896390Det är tveklöst så att institutionerna som ska ta hand om gangsterynglen fungerar extremt dåligt som Jannee påpekar. Där lider vi av politisk korruption där de bestämmande partierna varit insyltade i att avreglera och tillsätta så svagt lagstöd att det är högre upp i ordningen att skydda ägarna för HVB än att hemmen fungerar. En obegripligt tragisk ordning som är så dålig att vi vanliga medborgare utgått från att det inte var så.

Det är mycket som i grunden är så dåligt i Sverige som kan utnyttjas av de med låg moral att det måste rättas till på ett fåtal år innan skiten brakat ihop så mycket att väljarna känner sig tvugna att rösta fram en extremare ledare som i Usa. Fler och fler i våra vanliga partier har börjat inse detta, men frågan är om de klarar av att göra upp med sin egen vänskapskorruption och kan sluta upp med att tillsätta odugliga generaldirektörer från sina partiled. Vi står inför en tuff och osäker period.

Instämmer med skogsharen att det religiösa förtrycket är en stark orsak till växande massor av fattiga. Tyvärr är trenden inte att fler tror på vetenskapen. På alla möjliga håll i världen ser vi att religionerna växer i styrka. Problem och religion förstärker varandra.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

skogshare  
#896402
Badger skrev:Det är tveklöst så att institutionerna som ska ta hand om gangsterynglen fungerar extremt dåligt som Jannee påpekar. Där lider vi av politisk korruption där de bestämmande partierna varit insyltade i att avreglera och tillsätta så svagt lagstöd att det är högre upp i ordningen att skydda ägarna för HVB än att hemmen fungerar. En obegripligt tragisk ordning som är så dålig att vi vanliga medborgare utgått från att det inte var så.


För att samhället framgångsrikt ska kunna förebygga, upptäcka och bekämpa brott och andra oacceptabla oegentligheter, krävs att partierna inte minst vågar ge grönt ljus för informationsutbyte / datasamkörning mellan berörda myndigheter och där även bankerna åläggs att medverka i rimlig utsträckning. Den ytterst marginella inskränkning av gemene mans integritetsskydd som detta kan innebära måste anses försumbar jämfört med de avgörande vinster som samma åtgärd skulle leda till för såväl alla laglydiga medborgare och företag som samhället i stort. Vem lider t.ex. av alla dessa övervakningskameror, som nu finns i princip överallt?

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

skogshare  
#896406
Alvarsson skrev:Trots allt har fattigdomen i världen minskat dramatiskt från 80 talet!
https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/ ... 11049.html


Ja visst finns det en hel del ljusglimtar, men samtidigt alldeles för mycket som går i oacceptabel snigelfart och förmodligen ännu mer som går eller riskerar att gå helt snett. Om Väst / Europa inte kraftfullt tar sin del av ansvaret för en harmonisk, hållbar och dynamisk global utveckling i allas(!) intresse - med undantag av ett antal totalitära / despotiska regimer - kommer framförallt Xi Jinping , Kina  att utnyttja detta för att i eget maktintresse utvidga det kinesiska inflytandet globalt på ett bedrägligt sätt med en kombination av mutor till korrupta regimer, falska lockrop, desinformation, utpressning och vapenmakt. Med eller utan hjälp av Putin-regimen.

Avatar Fallback

Re: Politik och då främst Centern

Alvarsson  
#896407Jo men jag tycker man skall ta med sig denna dramatiska minskningen av fattigdomen. Sedan att Ryssland och Kina är diktaturer är ju inget nytt. Det som är ytterst illavarslande är att USA under Trumps styre är på väg mot något liknande.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

Hodal  
#896418
skogshare skrev:
Badger skrev:En stor applåd för att du gjorde en insats och försökte nå dem. Fick du något slags svar eller ärendenummer?

Ser tyvärr ingen del i ditt långa förslags som tacklar grundproblemet att kulturen är att ha stora familjer. Den kulturfrågan verkar ha svag koppling till varken ekonomi, fred eller demokrati. Ökande befolkning ger ökande kamp om tillgångarna och därmed mera konflikter och våld.


I Sverige satt ju framför allt den fattigare delen av befolkningen länge fast i kyrkans klor med dess förödande konservativa värderingar avseende inte minst synen på reproduktion och kvinnans rättigheter, med stora  barnkullar, hög dödlighet, oerhörd fattigdom, stora samhällsklyftor och svag samhällsutveckling som följd. Med tydlig samverkan mellan å ena sidan minskad kyrklig makt och och å andra sidan ökat välstånd, kvinnornas frigörelse, ökad skolgång för alla, bättre sjuk- och hälsovård minskade barnkullarna drastiskt och den dynamiska samhällsutvecklingen sköt fart på allvar. Denna utveckling kan med självklar solidaritet och världssamfundets massiva stöd, givetvis förverkligas även på hela det globala planet. 

Hittills har mina förankringsförsök till synes varit resultatlösa men fortsätter eftersom jag inte kan se någon väg tillbaka.

Det du beskriver är den så kallade demografiska transitionen, något varje samhälle genomgår när det industrialiseras, oberoende av religionens inflytande och kvinnornas frigörelse. Det är något som hör industrialiseringen till. Iran är numera ett industrialiserat land och har ett födelsetal på 1,8 trots att de styrande på alla sätt försökt undvika kvinnlig frigörelse och sekularisering. USA är extremt religiöst för att vara industrialiserat (över 70% av befolkningen är troende), men har ändå högre ekonomisk tillväxt än det sekulariserade EU och ett lågt födelsetal på 1,6. Sverige är extremt sekulariserat och har födelsetal på samma nivå. Religionen är en bisak i sammanhanget.

Om du vill fundera över hur religion kan påverka politiken och samhällsutvecklingen i Sverige kan du läsa lite om röstköp via moskeer och imamer, och beakta det faktum att en majoriteten av muslimerna i Sverige (och resten av världen) anser att koranens bestämmelser är överordnad lagarna i landet man lever i. Och någon automatisk sekularisering tycks inte ske - andra generationens muslimska invandrare i Sverige är enligt undersökningar lika troende som sina föräldrar. Invånarna i det Sverige som nu växer fram har extremt skilda synsätt på ganska mycket. Partipolitik är en liten sak i sammanhanget.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

skogshare  
#896440
Hodal skrev:
skogshare skrev:
Badger skrev:En stor applåd för att du gjorde en insats och försökte nå dem. Fick du något slags svar eller ärendenummer?

Ser tyvärr ingen del i ditt långa förslags som tacklar grundproblemet att kulturen är att ha stora familjer. Den kulturfrågan verkar ha svag koppling till varken ekonomi, fred eller demokrati. Ökande befolkning ger ökande kamp om tillgångarna och därmed mera konflikter och våld.


I Sverige satt ju framför allt den fattigare delen av befolkningen länge fast i kyrkans klor med dess förödande konservativa värderingar avseende inte minst synen på reproduktion och kvinnans rättigheter, med stora  barnkullar, hög dödlighet, oerhörd fattigdom, stora samhällsklyftor och svag samhällsutveckling som följd. Med tydlig samverkan mellan å ena sidan minskad kyrklig makt och och å andra sidan ökat välstånd, kvinnornas frigörelse, ökad skolgång för alla, bättre sjuk- och hälsovård minskade barnkullarna drastiskt och den dynamiska samhällsutvecklingen sköt fart på allvar. Denna utveckling kan med självklar solidaritet och världssamfundets massiva stöd, givetvis förverkligas även på hela det globala planet. 

Hittills har mina förankringsförsök till synes varit resultatlösa men fortsätter eftersom jag inte kan se någon väg tillbaka.

Det du beskriver är den så kallade demografiska transitionen, något varje samhälle genomgår när det industrialiseras, oberoende av religionens inflytande och kvinnornas frigörelse. Det är något som hör industrialiseringen till. Iran är numera ett industrialiserat land och har ett födelsetal på 1,8 trots att de styrande på alla sätt försökt undvika kvinnlig frigörelse och sekularisering. USA är extremt religiöst för att vara industrialiserat (över 70% av befolkningen är troende), men har ändå högre ekonomisk tillväxt än det sekulariserade EU och ett lågt födelsetal på 1,6. Sverige är extremt sekulariserat och har födelsetal på samma nivå. Religionen är en bisak i sammanhanget.

Om du vill fundera över hur religion kan påverka politiken och samhällsutvecklingen i Sverige kan du läsa lite om röstköp via moskeer och imamer, och beakta det faktum att en majoriteten av muslimerna i Sverige (och resten av världen) anser att koranens bestämmelser är överordnad lagarna i landet man lever i. Och någon automatisk sekularisering tycks inte ske - andra generationens muslimska invandrare i Sverige är enligt undersökningar lika troende som sina föräldrar. Invånarna i det Sverige som nu växer fram har extremt skilda synsätt på ganska mycket. Partipolitik är en liten sak i sammanhanget.


Jag menar att ett land som en gång blivit ett industriland med ordentlig utbildning, ökat välstånd, sekularisering och kvinnlig frigörelse inte kan tvinga sitt folk tillbaka till gamla religiösa värderingar och förhållningssätt ens av hårrdföra teokratiska regimer, som den i Iran - gamla Persien - som bara lyckas behålla makten genom rena förtryckarmetoder.

USA är ju ett modernt land med utbrett välstånd och betydande kvinnlig frigörelse och jämställdhet, där kyrkorna knappast har någon möjlighet att tvinga på sina medlemmar gamla värderingar och livsmönster. Så där finns knappast heller någon motivation att sätta fler barn till världen än i Sverige. Amishfolket är väl ett tydligt men förvinnande begränsat undantag..

När det gäller sekularisering, kvinnlig frigörelse och jämställdhet på alla plan hos invandrare i  Väst, menar jag att det är väl optimistiskt att förvänta sig det redan av andra generationens invandrare. Utanförskapet och vår i princip totala brist på integration kommer säkert bidra till att förändringen dessutom kommer att ta extra lång tid.

Utöver kyrkan har givetvis också olika former av envåldshärskare - som våra kungar förr - en avgörande betydelse för att möjliggöra bevarandet av stockkonservativa och utvecklingshämmande förhållningssätt.

Avatar Fallback

Re: Politik och då främst Centern

jannee  
#896448Man ska idag inte blanda in USA i något eftersom mer eller mindre hela landet är i en recession.
Att Anna-Karin avgår påverkar knappt landet Sverige ett dyft, däremot kan det vara illavarslande för Centerns framtid engagemang inom politiken.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

Badger  
#896502Sett till hur Sverige har utvecklats sedan Centern blev ett vänsterparti för naiv invandringspolitik som motarbetat integration och förordat multikultursexperimentet så vore det bäst för Sverige om Centern försvann ut svensk politik helt och hållet. För övrigt håller jag med Skogsharen, dock med tillägget att Ryssland lyckats införa förtryck och diktatur även i ett till viss del industrialiserat land med en del högre utbildning. Kina har lyckats behålla sitt förtryck trots att landet gått till världens huvudindustri och även med stor grupper högt utbildade. Så det finns undantag. Det jag ville lyfta fram är att länderna som flest människor flyr från till väst är de underutvecklade fattiga konflikthärdarna i afrika, och arabstaterna där religionen har ett starkt grepp och det föds massor av barn. Om det ska ändras måste jättefamiljspiralen brytas så att de kan försörja sig själva på plats.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

skogshare  
#896518
Badger skrev:Sett till hur Sverige har utvecklats sedan Centern blev ett vänsterparti för naiv invandringspolitik som motarbetat integration och förordat multikultursexperimentet så vore det bäst för Sverige om Centern försvann ut svensk politik helt och hållet. För övrigt håller jag med Skogsharen, dock med tillägget att Ryssland lyckats införa förtryck och diktatur även i ett till viss del industrialiserat land med en del högre utbildning. Kina har lyckats behålla sitt förtryck trots att landet gått till världens huvudindustri och även med stor grupper högt utbildade. Så det finns undantag. Det jag ville lyfta fram är att länderna som flest människor flyr från till väst är de underutvecklade fattiga konflikthärdarna i afrika, och arabstaterna där religionen har ett starkt grepp och det föds massor av barn. Om det ska ändras måste jättefamiljspiralen brytas så att de kan försörja sig själva på plats.


För utvecklingsländerna är medicinen säkert en hållbar och dynamisk utveckling med framför allt elektricitet, en gedigen skola / utbildning och sjuk- och hälsovård ( inkl. familjeplanering ) för alla och där kan Väst som sagt  god vilja bidra med väldigt mycket. I synnerhet om Kinas bedrägliga inflytande i aktuella länder skulle börja avta. Inte minst måste Väst låta progressiva utvecklingsländer få avsättning för sina produkter hos oss på justa villkor

Ryssland har styrts av envåldshärskare sedan några hundra år - först tsarerna och efter revolutionen i princip totalitära statschefer. Med hjälp av enorma energi- och råvaruresurser har de kunnat skapa en medioker civil industri, ett gigantiskt militärindustriellt komplex, ett allestädes närvarande effektivt kontrollsystem och en gigantisk byråkrati, som tillsammans möjliggjort en lagom stor och nöjd medelklass. Hela tiden har kyrkan stått på maktens sida och bidragit till att upprätthålla den breda massans underdånighet. Men nu verkar det som att den ryska ekonomin - regimens skyddsväst och kassaskåp - krackelerar och frågan är hur länge den ska hålla.

När det gäller Kina har ju regimen sedan Maos och kulturrevolutionens dagar med järnhand, förtryck, ettbarnsprincipen, obegränsad tillgång till billig arbetskraft och energi, och en enorm klimat- och miljöskuld, verkligen lyckats bygga upp en helt otrolig industri som gått från kopiering till att ligga väl i framkant på många områden - även om mycket nu verkar tillverkas på spekulation. Men nu verkar ungdomen tröttna på villkoren i Kina samtidigt som korruption och sedan länge oansvarig upplåning lett till att bl.a. stora delar av bygg- och fastighetsbranscherna liksom stora regionala banker håller på att haverera. Och den arbetsföra delen av befolkningen åldras snabbt. Så hur länge ska regimens maktmedel räcka för att förhindra ett sammanbrott på hemmaplan och hur länge ska man orka upprätthålla sin skrämmande försvarsmakt och hålla igång sina enorma expansionssatsningar i utvecklingsländerna via korrupta regimer.

Användarvisningsbild

Re: Politik och då främst Centern

Hodal  
#896570
jannee skrev:Man ska idag inte blanda in USA i något eftersom mer eller mindre hela landet är i en recession.
Att Anna-Karin avgår påverkar knappt landet Sverige ett dyft, däremot kan det vara illavarslande för Centerns framtid engagemang inom politiken.

Jag håller med dig om allt utom när du talar om amerikansk recession. USA har god BNP-tillväxt, senaste prognosen jag hittar säger 3,8% i år. EU och Sverige ligger kring 1% och beaktar man befolkningsökningen som invandringen på drygt 100 000 till Sverige medför har vi knappt någon tillväxt per capita alls. Så ekonomiskt blir vi alltmer akterseglade av USA, men jag vill ändå inte liera mig med dem.

Miljöpartiet vill vara med i både Nato och EU. Då måste man väl få vara skeptisk?

Avatar Fallback

Re: Politik och då främst Centern

jannee  
#896574Lyssnar man på vad massmedia i USA påstår är dock tonen något annorlunda
While recession predictions vary, many analysts believe the U.S. economy is likely to avoid a formal recession in 2025, though some suggest growth will be modest or that the economy is already in a "rolling recession". Factors like a cooling labor market, tariffs, and declining immigration are potential headwinds, while a surge in AI investment and resilient consumer spending may provide suppor

Annons:
Arevo
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).