fre 29 dec 2023, 22:45#824094Fredrik Reuter skrev:[Höjer vi till 120 år så blir det 445 m3sk/ha och på 23 miljoner hektar blir det på samma uträkning 5,1 miljarder m3 i virkesförråd (6,2 miljarder på 28 miljoner hektar). I så fall missar vi optimal tillväxt i Sveriges skogar med 30 %. Rent teoretiskt alltså.
Om du tittar i Skogsskötselserien, kapitlet gallring, så,ser du att produktionen av levande virke i genomsnitt blir ungfär 80% av totalproduktionen. Gallring sänker ju totalproduktionen men poängen är att det blir mer att avverka sett över hela omloppstiden. Mycket mindre självgallring och inga för klena träd.
Så om vi utgår från 5,5 m3sk/ha&år, drar ner ett par procent för heterogen mark som ger små outnyttjade delar, drar bort 25% för uttag i gallring, drar ner ett par procent för att medeltillväxten redan börjat sjunka i tallskog vid 120 år, så blir det 380 m3sk/ha i slutförråd. Om vi sen igen antar att halva volymen nås på halva tiden, så blir det 190 m3sk/ha, gånger 22 miljoner ha blir 4,2 miljarder m3sk.
Det går att öka virkesförrådet i Sverige med några hundra miljoner kubikmeter, om man aktivt går in för att ha tätare skogar. Men i exemplet ovan har jag inte heller tagit höjd för kantzoner, evighetsträd, mer löv, mer hyggesfritt och utdragen naturlig föryngring.
Om man vill få mer pålitliga siffror så måste man utgå från hur arealen är fördelad på olika boniteter och hur åldersfördelningen ser ut, och sen simulera med Heureka, som man gör i Skogliga Konsekvensanalyser. Titta där så hittar ni en del om förändring av både tillväxt och virkesförråd.
https://www.skogsstyrelsen.se/mer-om-sk ... sanalyser/