Skogshuggarn skrev:nisse skrev:Hej!
Många överskattar GPS noggrannhet. +-7-8m och minst det dubbla om mottagningsförhållandet är sämre, typ tät granskog.
/Nisse
Skogsvårdsstyrelsen var hela 25 m in på mitt skifte med deras GPS och stämplade skog åt skiftesgrannen.
Bra för honom-mindre bra för mig
Värst av allt!, SVS vidhöll stenhårt att GPSén visade rätt, dvs tills dess jag och skiftesgrannen åkte ut och gemensamt ställde allt till rätta efter en halvtimme..
Nä, det där fanskapet är bara för statsbor som ska plocka bär och svamp.
Möjligtvis att man som skogsägare kan använda den för grövre navigering på okända marker.
Vill även lägga in en blänkare om Ortofotokartan som SVS säljer.
Det är en sk "2-skiktskarta" som kan ha en felmarginal på uppemot 5-10 meter vad gäller utsatta fastighetsgränser.
Inget att lita på alltså, även om gillar den skarpt och som komplement till AutoKaVy.
Det står faktiskt "LANTMÄTERIET" på den, men de godkänner INTE, kartan för tex rågångssättning.
nisse skrev:En gubbe i byn hade ägnat sig åt att "utvidga" ngn meter nu o då där risken för upptäckt var liten.
Gick jättebra tills en vägsträckning skulle ändras o lantmäteriet dök upp..
Han blev inte så populär.
Undrar hur vanligt det är?
/Nisse
Mangan skrev:Intressant sida Mät-Niklas!
Mangan skrev: (Men den där blinkande rubriken, kanske du inte behöver ha?)
nisse skrev:En gubbe i byn hade ägnat sig åt att "utvidga" ngn meter nu o då där risken för upptäckt var liten.
Gick jättebra tills en vägsträckning skulle ändras o lantmäteriet dök upp..
Han blev inte så populär.
Undrar hur vanligt det är?
/Nisse
nisse skrev:
Var det inte i dina trakter Skogshuggarn som det rätt nyligt var ett debacel där ngn flyttat råstenar?
/Nisse
Mangan skrev: (Men den där blinkande rubriken, kanske du inte behöver ha?)
Vadå blinkande rubrik???
/MätNiklas, www.matniklas.se