#442332Nu har vi kört idag iaf, riktigt trevligt maskin måste jag säga... 11m kran (230)och c93. Blev imponerad över aggregatet, hade lite skräck kvar ifall det skulle vara som 350, men det går otroligt bra, sanslöst klipp. Var ganska ful och besvärliga björkar ibland men det bara drar igenom, påminner mycket om c144 i karaktär fast i mindre format, vilket ju är precis vad det är så det är väl inte så konstigt. 230 kranen stark och fin även ute på 11m. Tom en riktigt grön förare var imponerad över hur mycket som hänt sedan förra provkörningen av en tx för några år sen.
#444877Det är rätt stor skillnad såg jag på min och din 911. Kanske skulle höra med komatsu så inte det är nått som är fel på min. Har ju hört flera som fått uppdatera motorstyrningen pga hög dieselförbrukning. Iof på "äldre" maskiner.
#444878Jo nog var det helt ok liter/kubik, men tror bara att det är så att 911.5 är riktigt snål. Tycker dom man känner med nya 911 säger ungefär dom siffror du säger. Ska köra 31xc med c123 söndag måndag nånting då ska jag se var den ligger.
#452800Nu har vi gjort garantiavslut på 911an. Som flera har haft problem med som jag hört är väll att flera haft problem att slangar läckt i pressning. Jag bland annat. Det går få ut dom på garantin så jag lyckades få alla slangar som garantin gäller med mig i slutservice, ska byta alla dom till semestern eller löpande om de går sönder innan förstås. Startmotorn hade börjat krångla lite så den är oxå bytt nu. Så nu får man hoppas att maskin håller ihop framöver.
Det som jag är mest nöjd efter servicen är att de läste in ny programvara i datorn och ny motorstyrning. Detta resulterande i att alla buggar jag märkt av blev borta. Motorn reagerar mycket bättre på belastaning från hydrauliken och dippar nästan obemärkt i varv. Maskin går mycket jämnare nu.
Nu glömde jag kolla exakt vad dieselförbrukningen låg på idag. Det sista jag kolla så låg maskin på 16.1 liter timmen och 0.45 l/m3. 0.28 i medelstam.
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).