Jonte86 skrev:Hur verkar 911XL annars sådär i jämförelse med föregångaren? Bränsleförbrukning? Ljudnivå inne i hytten? Hydrauliken? Fungerar den som lovat? Att köra flera funktioner samtidigt utan problem?
Jag kör själv 911.5
Jag hade ju en TX förut så jämte mot den är det stor skillnad. Jag kan villigt erkänna att jag har följt upp dåligt med bränsleförbrukningen. Det som står i datorn brukar ju skilja endel mot verkligheten. Kan kolla till veckan hur den legat enligt datorn. Jag har ju kört den snart ett år nu så. Ljudnivån i hytten. Vilket ljud??? Nej skämt å sido, det är väligt tyst å skönt nu, ingen svängväxel som för ett jävla liv direkt man svänger. Sen är gummit som sitter i hytten i infästningen mjukare än tidigare känns det som, fäller man ett stort träd ruskar det till bra i hytten men själva maskin står stumt still. Man ser mot kranen att hytten gungar. 230H kranen tycker jag är underbar stark som attan och tillräckligt snabb i gallringen. Det är inga problem att handskas med 2 kubiks granar. Det är snarare att S92 inte orkar hålla i tillräckligt. Hydrauliken är som dag och natt, köra flera funktioner är inga problem, dock om man kör framåt samtidigt så saktar matning in. (S92 med stora motorer) Tycker annars över lag det fungerat mycket bra, pump 2 hängde sig vid 1000 timmar men utöver det har det rullat på bra, 2 slangar som gått sönder och några som varit dåligt pressade har bytts. Gått lite dryga 1600h i skrivande stund.
Jonte86 skrev:Hur verkar 911XL annars sådär i jämförelse med föregångaren? Bränsleförbrukning? Ljudnivå inne i hytten? Hydrauliken? Fungerar den som lovat? Att köra flera funktioner samtidigt utan problem?
Jag kör själv 911.5
Du får nog vara beredd på att dom nya tar mer bränsle än. 5an iaf, verkar så bland dom jag vet om iaf. Men helt klart går dom ju bra!
#437315Den 19onde ska jag lägga upp alla siffror för ett års produktion, det är 2 veckor semester och 2 veckor beordrat stopp från stora plus 1 vecka när pumpen sasade, blev verkstad å byta pump + lite andra grejer som skulle fixas.
#437341Det är de siffrorna som datorn visar dock i bränsleförbrukning. Adblue blir inte redovisad, det syns inte i drf filen. Hade man haft maxi fleet kanske man ser det.
#437384Nej har varit väldigt dålig att titta på det. Men det är ca 40 liter i veckan iaf. Ska göra en rejäl samaställning på det jag har att tillgå och dela upp GA och SA.
#437699Jag kör en exakt likadan som i tråden dvs 911 med "stora kranen" och s92. Den vill ha mer bränsle än gamla .5an men tycker inte den tar nå mer adblue. Räcker att tanka varannan dag då tanken är större oxå
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).