Spännande att SLU och Skogforsk gjort studien med utgångspunkt Trakthyggesbruk kontra Hyggesfritt skogsbruk.
Kontentan verkar vara att växter som har svårt att förflytta sig längre sträckor missgynnas av trakthyggesbruk (kalhyggen). Hallon och Mjölkört gynnas dock. Arter som har svårt att sprida sig över större områden och därför då gynnas av hyggesfritt skogsbruk är ex hänglavar.
MvH Fredrik (tidigare admin@skogsforum). Rapportera virke i vår nya virkesrapport! Det finns inga dumma frågor! Var med och diskutera skog!
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).