#287918Har en fråga om hur man ska gå till väga. Har köpt en begagnad Kranman och vill ha en försäkring på endast vagnen men enligt Folksam finns det ingen produkt som passar.
Är ATV:n försäkrad i Folksam (idag IF) så får man 25 000:- (yttre lösöre) för vagnen..... men det täcker inte inköpet. Har ringt till Länsförsäkringar och då vill de att man ta en helt ny försäkring på hus och ekonomibyggnader, även detta är i Folksam.
Finns det inget bolag som man bara kan försäkra vagnen?
Skogsvagn (Huggarvagnar)
Försäkra en Kranman
✍️ Sammanfattning av tråd
Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.
Skapa gratiskontoLogga in TS

#287933Jag har LF, kontaktade dom och de sa att ja fick höja ersättningsnivån på lösöret vilket ja gjorde.
De försäkrade inte vagnen separat då det inte var något fordon utan ett verktyg eller redskap som gick under samma kategori som tex, hövändare vedklyvar och cirkelsågar.
De försäkrade inte vagnen separat då det inte var något fordon utan ett verktyg eller redskap som gick under samma kategori som tex, hövändare vedklyvar och cirkelsågar.
#287959Det här med att höja lösöret på jordbruksdelen är otroligt viktigt om man vill kunna skaffa nytt om oturen är framme. Åkgräsklippare, skogsvagnar, verktyg, svetsar, kompressor, jordbruksredskap, ja allt man förvarar och använder ska rymmas i lösöresvärdet. Enligt Dina.
Själv är jag en slarver men jag ska, måste, bättra mig snarast.
Själv är jag en slarver men jag ska, måste, bättra mig snarast.
DO, blir förbannad bara jag tänker på skitstövlarna.
Annons:


Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).