ons 11 jun 2014, 20:11#283102
Länkningen jag gjorde tidigare idag till Skogliga grunddata, upprepar den här igen;
https://minasidor.skogsstyrelsen.se/skogligagrunddata/ visar på en mer intressant funktion vad gäller trädhöjden än när jag idag gick in via inloggningen på mina sidor.
Jag måste tyvärr säga att för mig så blev det ett antiklimax på vad jag fann på "mina sidor" som inloggad, där saknas funktionen där man får trädhöjden i dm, endast bakgrundskartan för trädhöjd finnes. på "skogliga grundata" där får man efter att ha klickat på "i" medelhöjden i dm för platsen man klickade på.
Vad värre var det är att för mig var laserskanningen för trädhöjden baserad på en skanning som var 7 år gammal eller äldre. Jag tror de gjorde någon inledande testflygning i Norrbotten och misstänker att de blandat ihop filerna så jag har fått en skanning som är äldre än den senast gjorda.
För när det gäller terrängskuggning så kan jag se att där har de nyttjat data som är från 2010 eller senare.
En klar brist är också att man inte har angivit året för när laserskanningen utfördes för det bakgrundssnitt man tittar på.
Inga av de åtgärder med avverkningar gallringar eller röjningar som har utförts efter det jag tillträdde som ägare finns med. Så här långt en besvikelse idag, men man får ha förståelse för att det är en ny produkt som nu testas.
Om de skulle behövas så får jag väl hoppas att de skickar upp flygplanet över mina marker igen i år så att man kan ge en rättvisande bedömning nu när jag lagt möda på att starta denna tråd!
Zetor 4340, Ferguson TEA 20 och MB Trac 680