SKOGSFORUM ARTIKEL 

  Trädslag

Hur mycket CO2 binder olika trädslag? (lista)

4 inlägg 2430 visningar 2 följer Svara, dela mm...   
Användarvisningsbild

Hur mycket CO2 binder olika trädslag? (lista)  ARTIKEL

Fredrik Reuter  
#583954 I samband med lite andra uppslag här på Skogsforum så gjorde jag en sammanställning över densiteten för olika trädslag och räknade även både bakåt och framåt på prov för att se hur olika CO2 bindningen är i olika trädslag.

Jag väljer att starta en tråd, dels för att det kan vara intressant och dels för att jag inte riktigt är 100 på att siffrorna stämmer. Då är det ju bra med Skogsforum där vi kan diskutera oss fram till rätt i så fall. Intressant även detta.

Uträkningen är baserad på att hälften av densiteten vid 5% fuktkvot är kol. Detta eftersom (typ) cellulosa har ~45% kol på molekylnivå och träd (typ) består av ~65% av cellulosa. Lignin har högre kolhalt men står för mindre del av trädets uppbyggnad. Här kan det nog skilja mellan trädslag, men då ändrar jag i tabellen allt eftersom.

Kontentan utifrån tabellen nedan är att lövträd binder mer koldioxid och sedermera kol än barrträd. Detta tror jag inte är något nytt och kanske en av anledningarna till att det är viktigt att bevara bl a Amazonas regnskog som ibland kallas "Jordens lunga". Mer om det i tråden Nordiskt skogsbruk påverkar INTE uppvärmningen mer än väntat.

I tabellen finns också relationen satt till vårt vanligaste trädslag gran, så man kan se hur mycket eller lite i relation till gran olika trädslag binder koldioxid. Tyvärr finns ingen relation till hur volymproduktionen styr kolinlagring per kubikmeter, men det kan vi kanske diskutera om.

Här är tabellen:

TrädslagDensitet (kg/m3)~Kol/m3 (kg)CO2/m3 (kg)Faktor mot gran% kol mot gran
Pockenholz123061522572,67167
Avenbok80040014681,7474
Ek75037513761,6363
Bok72536313301,5858
En70035012851,5252
Alm69034512661,5050
Ask68034012481,4848
Teak67533812391,4747
Björk65032511931,4141
Lönn60030011011,3030
Douglasgran58029010641,2626
Lärk58029010641,2626
Klibbal5402709911,1717
Tall5202609541,1313
Lind5002509181,099
Gran4602308441,000
Sitkagran4502258260,98−2
Asp4002007340,87−13
Balsaträ140702570,30−70


Vad är dina tankar om detta, stämmer det? Om inte, vad är fel? Är det något trädslag som utmärker sig enligt dig?
För dig som undrar; Pockenholz tog jag med bara för att det är ett av de trädslag med högst densitet, det utmärker sig, likt balsaträ i listan.

Fler trådar i samma ämne på Skogsforum:

CO2 bindning i skog

Varmare klimat minskar densitet samt CO2 inlagringen i träd

Så mycket koldioxid binder skogen per län



   TS
Användarvisningsbild

Re: Hur mycket CO2 binder olika trädslag? (lista)

halvproffs  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#583955 En har ju hög densitet men det är ju inte många m3sk/ha precis så där lagras nog inte mycket co2.
Har det att göra med barrmassa också, tänkte på tallarna som jag högg för några år sedan som det inte var någon större barrmassa på. Blir inlagringen mindre då?

Användarvisningsbild

Re: Hur mycket CO2 binder olika trädslag? (lista)

Fredrik Reuter  
#583964 Bra fråga, jag vet inte.
Men det var lite därför jag lade upp tråden, för att vi tillsammans lär oss mer, genom varandra.
Tyckte dock att det var lite för intressant för att låta ligga och skrota opublicerat.

   TS
Användarvisningsbild

Re: Hur mycket CO2 binder olika trädslag? (lista)

Brozzlaren  
#584008 Tabellen tar ju ingen hänsyn till arealen? Gran måste ju bli vinnare då för det går ju att hålla ett högt virkesförråd med den. Den här tabellen var intressant, ger upphov till många frågor. har inte löv och barrmassan nån betydelse? Räknas bara stamveden?

Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).