Motorsåg och handhållet

Partner R19

5 inlägg 5365 visningar 1 följer Svara, dela mm...  
Husqvarna
Avatar Fallback

Partner R19

Sönnavika  
#171958Har en partner R19 i min ägo som har slutat smörja kedjan,någon som vet vad för fel , har blåst oljekanalen från svärdfästet och den är öppen


Senast redigerad av Sönnavika fre 20 apr 2012, 20:09, redigerad totalt 1 gång.

   TS
Husqvarna motorsågar
Användarvisningsbild

Re: Partner r 22

machonisti  
#171959Pumpen ?

Avatar Fallback

Re: Partner R19

Sönnavika  
#171984Tack för svar.. vart sitter pumpen.. måste jag riva hela sågen för att komma åt pumpen

   TS
Användarvisningsbild

Re: Partner R19

totte  
#171986Den kan dras ut framåt, du får ta bort ljuddämparen så hittar du framändan på den, sitter låst med en skruv. Behöver du sprängskiss på sågen så har jag, skicka PM med epostadress så kan jag skicka den.

Men innan du river, testa att hälla diesel i oljetanken och kör ett tag, handsmörj kedjan under tiden. Det kan lösa upp om det är igensatt. Sen finns det en justerskruv för oljan, sitter i en fördjupning på sågens undersida. Prova om det går att dra in den en bit och se om det hjälper.

Avatar Fallback

Re: Partner R19

Sönnavika  
#172071Tack för svar

   TS
 Besvara 
  • Sida 1 av 1
Annons:
Arevo
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).