Idag var det en riktigt bra vinterdag här. -8 mycket svag vind och närapå solsken, var lite disiga moln vid horisonten men tunna nog för att det skulle lysa igenom. Blev en fin skidtur med assistenterna på em, åkte några kilometer neråt pengsjöhållet och vände. Inte sådär lysande glid, det har kommit nån hal devimeter snö sen dom körde upp skoterleden, men då får man ju bra motion istället och brått har jag inte. Hundarna tyckte som vanligt att det var omåttligt trevligt, springa i skogen är trots allt det bästa som finns, näst efter mat förstås.






0 kommentarer | Läst 3006 ggr

Mer om bloggaren

Användarvisningsbild

totte

Huggarmästare

Blev medlem: lör 29 mar 2008, 01:23

Tottes blogg
Den här bloggen har handlat rätt mycket om renovering av småmaskiner. Har hittills skrivit om en Gilson snöslunga från 1977 och en dito från 1971. En från 1981 har nu ersatt 77:an som bruksmaskin. Renoveringen av en gammal tvåhjulstraktor av något oklart urprung blev klar våren 2010. 2CVtrac, min lilla traktor med Citroënmotor blev någorlunda klar våren 2012.

Projekt Emilia, en Citroën 2CV från 1955, som jag skrivit mycket har jag nu lämnat över i andra händer.

Så blir det nog fortfarande mest om det jag håller på med i vårt nya hem i Skåne.

Lite motorsågar, vedhantering och sådant blir det ibland och sen så pladdrar jag på lite mera allmänt ibland när lusten faller på. Inte mycket till skogs-blogg alltså, men det är frivilligt att läsa som tur är :D