mån 19 aug 2013, 21:01#234085
Fick hem papper från lantmätaren efter att fastigheten delades. Enligt lantmäteriet är den ena delen av fastigheten 20 hektar större än vad skogsbruksplanen säger och vad det blir om man mäter på eniro. Felet fanns även innan delningen. Jag tror lantmäteriet har fel, ringde och sa till dom att det där får ni göra rätt. Ja visst sa dom 1000 kr/timme för att göra en utredning, samtidigt som dom sa att felet inte spelar någon roll. Det fick vara, i alla fall för en stund.
Men man är ju rätt bra nyfiken på varför det felas så mycket.
Är fastigheten större än vad kartan säger?
Blev det fel när förra avstyckningen gjordes (för 60-80 år sedan eller när det var) och det missades att fylla i uppgifter?
Blir det några konsekvenser för min del om det står fel i lantmäteripapprena? Te.x. om någon myndighet hämtar uppgifter från lantmäteriet och sen säger "du äger si och så, därför blir det nu dessa konsekvenser..."
Vid vilket läge skulle det kunna vara av nytta att låta lantmäteriet lägga två dagar för att göra en utredning och komma till rätta med storleken på fastigheten?
Vad tror forumet, kunniga tankar efterfrågas med tacksamhet