Skogsvaktaren skrev:Hos mig har den kommunala lantmätaren flyttat min fastighetsgräns i den digitala <drk-kartan 60m trots att jag har fastighetsbestämning och att det varit upp i högsta domstolen.
Mangan skrev:
Spelar ingen roll.
Skogsvaktaren skrev:Mangan skrev:
Spelar ingen roll.
Hur tänker du då?
Jag lider skada då idag alla litar på dessa digitala kartor som entreprenörer, skogsstyrelsen, hitta mm har i sina GPS mobiler och i sina maskiner som skördare mm.
Alla skriker efter digitalisering och vill ha digitala gränser som stämmer i mobilen
Kommunala lantmäteri kan inte flytta gränser hip som hap utan underliggande nytt förrättningsbeslut efter att man har undanröjt gällande fastighetsindelning, gamla avstyckningsförrättning, fastighetsbestämning1976 & 1981 och dom i Högsta domstolen 1982.
Alla dessa beslut har fått laglig kraft och är bestående & orubbliga.
Mangan skrev:Skogsvaktaren skrev:Mangan skrev:
Spelar ingen roll.
Hur tänker du då?
Jag lider skada då idag alla litar på dessa digitala kartor som entreprenörer, skogsstyrelsen, hitta mm har i sina GPS mobiler och i sina maskiner som skördare mm.
Felet på GPS är större än registerkartan, skulle jag vilja påstå.
Mangan skrev:Skogsvaktaren skrev:Mangan skrev:
Spelar ingen roll.
Hur tänker du då?
Jag lider skada då idag alla litar på dessa digitala kartor som entreprenörer, skogsstyrelsen, hitta mm har i sina GPS mobiler och i sina maskiner som skördare mm.
Felet på GPS är större än registerkartan, skulle jag vilja påstå. Oavsett om du placerar ett streck på kartan precis där du vill ha det så kommer det inte hjälpa.Alla skriker efter digitalisering och vill ha digitala gränser som stämmer i mobilen
Kommunala lantmäteri kan inte flytta gränser hip som hap utan underliggande nytt förrättningsbeslut efter att man har undanröjt gällande fastighetsindelning, gamla avstyckningsförrättning, fastighetsbestämning1976 & 1981 och dom i Högsta domstolen 1982.
Alla dessa beslut har fått laglig kraft och är bestående & orubbliga.
De har inte flyttat några gränser.
Gränsen bestäms av markeringar på marken, och om de saknas, av förrättningskartan.
skogsjan695xl skrev:svampbob skrev:skogsjan695xl skrev:
Var ju tvungen att titta där jag varit å kört, å se på fan att jag fått med skördaren på foto. Bland dom första dagarna med egen maskin.
Vilket år är ditt foto ifrån. Hos mig är ortofotot rätt exakt två år gammalt.
Det är från 4 juli 2019. Hade ett foto jag tog samma dag där.
Fredrik Reuter skrev:Lantmäteriet har numer mer högupplösta ortofoton över Sverige samt ett lager med fastighetsgränser. Närapå dubbla upplösningen finns nu i deras karttjänst då upplösningen är 16 cm per bildruta i södra Sverige och efter Norrlands kustland.
Jämför man med ex Google Maps så verkar de ortofoto som finns hos Lantmäteriet ha högre upplösning och som bonus kan man tända upp fastighetsgränser.
Du kan själva zooma dig runt i Lantmäteriets karttjänst: https://kso.etjanster.lantmateriet.se/#
Som grädde på moset så kan du också växla mellan ortofoton från 1960, 1975 eller de nyaste från 2019. Använder man dator så kan man öppna två flikar och sedan enkelt jämföra hur det såg ut ex 1975 jämfört med idag - "Var åkern planterad då?".
Tack för tipset @icegrip.
Niking skrev:Mangan skrev:Felet på GPS är större än registerkartan, skulle jag vilja påstå.
Det beror nog helt och hållet på vilken GPS vi talar om.
Snackar vi vanlig GPS, alltså typ frilufts-GPS, eller mobil-GPS, så kan det nog stämma. Noggrannhet är ju ofta bara 10-15 meter, även om den kan bli lite bättre med WAAS/Egnos.
Skogsvaktaren skrev:Förvisso har den digitala DRK kartan ingen rättsverkan men allt för många litar på den och vill gå efter den.
Mangan skrev:Skogsvaktaren skrev:Förvisso har den digitala DRK kartan ingen rättsverkan men allt för många litar på den och vill gå efter den.
Vilka är det som vill går efter den för att markera gränser?
MilanJo skrev:Fredrik Reuter skrev:Lantmäteriet har numer mer högupplösta ortofoton över Sverige samt ett lager med fastighetsgränser. Närapå dubbla upplösningen finns nu i deras karttjänst då upplösningen är 16 cm per bildruta i södra Sverige och efter Norrlands kustland.
Jämför man med ex Google Maps så verkar de ortofoto som finns hos Lantmäteriet ha högre upplösning och som bonus kan man tända upp fastighetsgränser.
Du kan själva zooma dig runt i Lantmäteriets karttjänst: https://kso.etjanster.lantmateriet.se/#
Som grädde på moset så kan du också växla mellan ortofoton från 1960, 1975 eller de nyaste från 2019. Använder man dator så kan man öppna två flikar och sedan enkelt jämföra hur det såg ut ex 1975 jämfört med idag - "Var åkern planterad då?".
Tack för tipset @icegrip.
Någon som vet?Var hittar man när senaste fotot är taget, jag har 2017 års foto, det ser jag på vallen och vilka ensilagebalar som står var.
FredrikB skrev:MilanJo skrev:Fredrik Reuter skrev:Lantmäteriet har numer mer högupplösta ortofoton över Sverige samt ett lager med fastighetsgränser. Närapå dubbla upplösningen finns nu i deras karttjänst då upplösningen är 16 cm per bildruta i södra Sverige och efter Norrlands kustland.
Jämför man med ex Google Maps så verkar de ortofoto som finns hos Lantmäteriet ha högre upplösning och som bonus kan man tända upp fastighetsgränser.
Du kan själva zooma dig runt i Lantmäteriets karttjänst: https://kso.etjanster.lantmateriet.se/#
Som grädde på moset så kan du också växla mellan ortofoton från 1960, 1975 eller de nyaste från 2019. Använder man dator så kan man öppna två flikar och sedan enkelt jämföra hur det såg ut ex 1975 jämfört med idag - "Var åkern planterad då?".
Tack för tipset @icegrip.
Någon som vet?Var hittar man när senaste fotot är taget, jag har 2017 års foto, det ser jag på vallen och vilka ensilagebalar som står var.
Det varierar vad jag fått information om, var i landet du bor.
Vi i södra delarna av landet får uppdaterat ca vartannat år, fick jag upplysning om via jordbruksverket när vi la in om nya stödrätter. Norra delarna av landet kan vara 5 år eller mer tydligen och innebär allt som oftast fältbesök när nya marker ska användas med EU stöd.
Detta va det som min fältbesökande "handläggare" från jordbruksverket sa till mig ifjol.
De utgår från flygfoto först för att kolla gränser o.s.v. , sen ser de om skötselåtgärder görs via lågupplösta, men mer betydligt mer frekventa satellitbilder sa hon.
Min fastighet har flygfoto från tidig vår innan löven kom 2018, tydligen skulle det komma att fotograferas nya flygbilder denna vår.
Gränserna förklaras däremot relativt bra i denna videon
https://www.youtube.com/watch?v=_DiIjmgIgHc&feature=emb_logo