tor 29 aug 2019, 15:21#584393
Till vardags använder jag en lite halvgammal Garmin som noggrannhetsmässigt ligger i samma klass som din. Genom ett projekt som jag är engagerat i hos Arvidsjaurs allmänning så har jag även tillgång till en Topcon RTK utrustning. Den har en mätnoggrannhet på enstaka cm radiellt. Den används för att restaurera rågångar. Problemet i det projektet är inte mätnoggrannheten utan främst att få GPS signaler av tillräcklig kvalitet i tätare skog och, inte minst, att veta att man mäter in en riktig gränsmarkering och inte något annat.
Laserdatat använder jag för att det är mest exakt. En karta har någon tolkat och ortofoton kan vara svåra att tolka ibland på grund av skuggor. För att få in den i GPSen så använder jag OCAD (för orienteringskartor) och läser där ut en KMZ fil som jag sedan importerar i Garmin.
Det finns ett antal andra alternativa lösningar, men det är vad jag har hemma.
Om du inte har kollat Lantmäteriets öppna data så googla på Kartsök. Här finns laserdatat i form av terrängskuggning. Det är intressant då man kan se gamla diken i uppvuxen granskog. I många fall är det säkrare gränser än fastighetskartans markeringar.