Camaro1969 skrev:digitala kartor gäller inte alls... utan det är markeringar i terrängen som gäller
Peter_Högdahl skrev:Hur mycket kan en gräns på kartan på lantmäteriet skija mot verkligheten? Står ju på "min karta" att det inte är exakt och därför inte juridiskt bundet.
Har haft 2st virkesköpare som sagt att gränslinjen går i ett dike men nu plötsligt hittade jag uppsatta avverkningsband från ett annat bolag. Ringde givetvis och frågade om detta och fick till svar att det var på grannens mark,märkligt då vi gallrade där för något år sedan....
Den som hade satt upp banden hade tydligen gått efter någon metallstople och någon sten,men vad gäller egentligen? Känns som att man nästan borde få dit Lantmäteriet för att vara säker.
Peter_Högdahl skrev:Hur mycket kan en gräns på kartan på lantmäteriet skija mot verkligheten?
Rättselarn skrev:När det gäller fastighetskartans redovisning av gränser i skog så gäller det att se upp. Det beror till stor del av var i landet man befinner sig och hur nära en tätort man befinner sig. I tätorter är lägesnoggrannheten på cm nivå och det "smittar" av sig till kringliggande marker. I Norrlands inland får man i stället räkna med ett medelfel på 10 meter.
Rättselarn skrev:När det gäller fastighetskartans redovisning av gränser i skog så gäller det att se upp. Det beror till stor del av var i landet man befinner sig och hur nära en tätort man befinner sig. I tätorter är lägesnoggrannheten på cm nivå och det "smittar" av sig till kringliggande marker. I Norrlands inland får man i stället räkna med ett medelfel på 10 meter.