busholle skrev:Elfving skrev:För ett antal år sedan var jag ute med en Garmin fick-gps med inbyggd karta. Vid den tidpunkten hittade manicken kända rågångar med meterprecision. Om jag gör samma sak idag hamnar jag ibland 6-7 meter fel. Ägarna av GPS satelliterna, dvs amerikanska försvaret har möjlighet att slå på en försämring av precisionen vilken gör att alla andra gpser än deras egna får sämre precision. Jag tror att denna försämring var avslagen av någon orsak vid den första tidpunkten som jag testade, vill minnas att det stod om det i tidningarna också.
Menar alltså att vanlig gps inte duger till rågångar, det måste till nåt bättre t ex d-gps som lantmäteriet har.
D-GPS lovar meterprecision om förutsättningarna är rimliga, ska du ner på lantmäterinivå så är det GPS med RTK korrektion som behövs då kommer vi ner på 5cm.
Niking skrev:De där 70 cm i Italien, var inte det i höjdled?
/Niklas
Niking skrev:busholle skrev:Elfving skrev:För ett antal år sedan var jag ute med en Garmin fick-gps med inbyggd karta. Vid den tidpunkten hittade manicken kända rågångar med meterprecision. Om jag gör samma sak idag hamnar jag ibland 6-7 meter fel. Ägarna av GPS satelliterna, dvs amerikanska försvaret har möjlighet att slå på en försämring av precisionen vilken gör att alla andra gpser än deras egna får sämre precision. Jag tror att denna försämring var avslagen av någon orsak vid den första tidpunkten som jag testade, vill minnas att det stod om det i tidningarna också.
Menar alltså att vanlig gps inte duger till rågångar, det måste till nåt bättre t ex d-gps som lantmäteriet har.
D-GPS lovar meterprecision om förutsättningarna är rimliga, ska du ner på lantmäterinivå så är det GPS med RTK korrektion som behövs då kommer vi ner på 5cm.
Meternoggrannhet på öppen mark ja, troligtvis klart sämre noggrannhet inne i skogen...
Edit: Detta med sämre noggrannhet inne i skogen än på öppen mark gäller f.ö. alla GPS-mottagare - oavsett typ!
/Niklas
bgl skrev:Jag öppnar denna tråd isf att starta en ny.
En sommarstugeägare med tomt mot min skogsmark har huggit ca 10m över det som sedan alltid har ansetts vara fastighetsgräns. Hon åberopar hur gränslinjen är dragen på hitta.se. Ända sedan första ekonomiska kartan kom på 1950-talet har det varit klart att det finns förskjutningar av flygfoton som använts för kartframställningen gentemot de gränsmarkeringar som finns på marken. Gränsrösen har ju alltid fått gälla, men vid denna tomtgräns saknas dessa, troligen pga ett ledningsbygge för mer än 50 år sedan. En samfälld väg som används för skogstransporter hamnar genom den gränsmarkering som hitta.se visar i så fall på sommarstugetomten, något som kan ge problem för vägens an vändning, vi kanske tvingas att låta lantmätare klarlägga i vilken utsträckning hitta.se:s gräns är relevant.