SKOGSFORUM ARTIKEL

I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Svara  12 inlägg  2212 visn.  4 följer
Användarvisningsbild

I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista  ARTIKEL

 
#542959 Här nedan är topplistan över de länder som Svensk sågverksindustri exporterade mest sågat virke till under 2018. Statistiken kommer från SCB och gäller för 12 månader (nov 2017 tom okt 2018).

Föga förvånande toppar Storbritannien listan även detta år och med en exportandel på drygt 30% av all volym så är det en mycket viktig marknad för Svenska sågverk. Lite förvånande är att sågverken får relativt dåligt betalt för virket de säljer till Storbritannien - 2.518 sek/ton. Norge som finns på plats 3 betalar drygt 120% mer för timret de köper om man jämför med Storbritannien. Genom detta blir exportvärdet i kronor räknat mindre för Storbritannien, men det räcker ändå för att toppa även den listan.

Men eftersom det i statistiken inte går att spåra vilket sortiment och/eller kvalitet som köps i respektive land så blir det svårt att dra några slutsatser, det kan lätt blir en jämförelse mellan äpplen och päron. Bästa exemplet kan man se på landet Bahrain nedan som köpt 2 ton av något trämaterial för 180.000 kr, det blir 90.000 kr per ton.

Det totala exportvärdet för sågade trävaror under perioden var knapp 30 miljarder SEK. Eftersom exportvärdet i stort enligt Skogsindustrierna ligger på ca 130 miljarder SEK så har alltså sågade trävaror en andel på 23% av skogens exportvärde. Avsalumassa hade under samma period en andel på 17% eller lite drygt 23 miljarder i exportvärde. Detta gör att 60% återstår och här hittar vi papper och kartong. Det är alltså papper och kartong som driver exportvärdet 2018.

Nedan finns tabellen som talar för sig själv. Hoppas du hittar något intressant att diskutera!

Plats tot tonPlats kr/tonExport tillTOT TONTOT KKRKR/TON
191Storbritannien och Nordirland230667758088012518
289Egypten58903718544143148
317Norge50469428360855619
428Nederländerna46809523617895046
544Danmark44684120386904562
633Tyskland40114819169794779
737Japan38464718057734695
872Kina34927013310423811
955Algeriet29651712462474203
1082Marocko2222087800303510
1122USA21085011299565359
1253Frankrike1783387586724254
1364Saudiarabien1646106540643973
1456Belgien1557706481854161
1539Polen1537837174104665
1646Spanien863233920744542
1787Tunisien571551821103186
1849Sydkorea497592188844399
1945Australien472952154034554
2066Israel470941836873900
2142Italien436772015774615
2257Jordanien255561061094152
2330Österrike254811276225009
2438Grekland243511140124682
2561Sudan22468913294065
2668Estland21833840263849
2781Taiwan21114741743513
2860Litauen21021858034082
2915Tjeckien200131153075762
3027Irland19422988055087
3190Hongkong18770551942941
3286Lettland18539595383212
3354Libyen15815669104231
3473Jemen15495577323726
3559Vietnam15111622154117
3677Indien15088552553662
3779Pakistan14746532573612
3843Finland13112602454595
3983Ungern9509326433433
4036Turkiet8908421064727
4120Filippinerna8336457055483
4269Malaysia7449285973839
4316Portugal7336413665639
4424Island6052318565264
4567Albanien5772222553856
4612Cypern5304326746160
4774Sri Lanka4801177403695
4884Singapore3201107973373
4941Rumänien2636122644653
5071Slovakien2620100273827
5121Färöarna2480133155369
529Schweiz2293148136460
5358Luxemburg195580924139
5410Kanada1759110716294
5548Indonesien168474214407
5662Kambodja158764424059
5713Qatar148890836104
5888Panama135542833161
5919Kap Verde116864385512
6052Bulgarien102944244299
6165Irak95037393936
6223Sydafrika68736285281
6326Thailand67535145206
6451Seychellerna67329344360
6580Oman63522443534
6635Andorra54425764735
6732Arabemiraten, Förenade50924864884
6875Brittiska Jungfruöarna49618233675
6970Libanon46617873835
7014De franska territorierna i södra Indiska oceanien35720635779
7140Maldiverna34316004665
7250Iran2048944382
737Bunkring/underhåll, ospec land18616008602
7418Colombia1649085537
7547Jungfruöarna (USA)1325834417
7692Ukraina1042542442
7729Kiribati884415011
7834Syrien793774772
7963Macao642584031
802Kroatien60145924317
814Sao Tomé och Principe5062012400
8278Dominikanska republiken491773612
833Slovenien4464314614
8425Palestinskt område, ockuperat432245209
856Serbien343179324
8676Kenya301103667
8711Liberia221366182
885Burundi1818610333
898Uruguay171227176
9085Gambia12393250
9131Somalia8405000
921Bahrain218090000




   TS
Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#542964 Intressant lista, imponerande många länder vi säljer till, mest nyfiken på vad det är för träslag som gått till Bahrain

Användarvisningsbild

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 
#542968 Taskigt av finnarna att inte köpa virke från Sverige :mrgreen: Norge har ju också egen skog men köper ändå mycket från oss och betalar dessutom bra. Det kallar jag goa grannar!!!

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#542971 Är väl för att kompensera att deras skidåkare är dopade... 😀

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 
#542978 Det vore intressant att se vilken kvalitet som som blir kvar, har nog aldrig köpt en rak bräda på Byggmax.

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#542980
Westra Aros skrev:Det vore intressant att se vilken kvalitet som som blir kvar, har nog aldrig köpt en rak bräda på Byggmax.


Kanske skippa Byggmax?

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 
#542982 Har inte sett något bättre någon annanstans ska tilläggas

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#542985 Den lokala bygghandeln hade virke från sågen i Tvärskog/Kalmar som sågade rysstimmer, köpte 45*195 i 5,4 längder med en knagg i hela biten. Dubbelt så tunga som Södra skräpet

Användarvisningsbild

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#542987
Flisaren skrev:Den lokala bygghandeln hade virke från sågen i Tvärskog/Kalmar som sågade rysstimmer, köpte 45*195 i 5,4 längder med en knagg i hela biten. Dubbelt så tunga som Södra skräpet


Har du mätt fukthalten i både ryssvirket och södras virke?
/Niklas

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#542989 Nej, årsringarna var dubbelt så täta.

Användarvisningsbild

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 
#543008 Hur ser det ut om man slår ut det på våra olika världsdelar?

Avatar Fallback

Re: I dessa länder hamnade ditt timmer 2018 - Topplista

 
#543012 Tittar man på densiteten kg/m3 är det inte så pjåkigt, å bark flis å spån blir kvar hemma till papper ialla fall flisen.

Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).
Liknande Trådar
TitelStatistikSenaste svaret
Älg hamnade på Skene sjukhus av Niking - lör 12 sep 2015, 22:10
i Skojigt/Galet
0 svar
1204 läst
av Niking     
lör 12 sep 2015, 22:10
Vilken skotare är vanligast i Sverige? (topplista) av Fredrik Reuter - tor 07 feb 2019, 10:50
i Skotare

12
18 svar
7125 läst
av Torbjörn Johnsen     
mån 04 mar 2019, 19:17
Pris på skog i andra länder av OAS-forests - sön 11 mar 2012, 20:50
i Skogsfastigheter

12
19 svar
15788 läst
av skogjussi     
mån 23 apr 2018, 14:13
Elnät i olika länder av Slurfi - tis 20 aug 2013, 23:39
i Före och efter jobbet

12
25 svar
23842 läst
av Rolfnilsson400     
mån 08 aug 2016, 06:37
Andra länder är på väg att springa förbi oss av Niking - tis 30 jun 2015, 00:20
i Bioenergi

12
19 svar
8426 läst
av Byggonomen     
sön 05 jul 2015, 21:56