tor 12 nov 2009, 20:27#71483
roten skrev:Känns som en grej som våra politiker skulle utnyttja för att höja diverse skatter ännu mera
Skriver inte under på nåt sånt även om saken i sig är god.
Sant är att skatterna kommer att höjas rejält på energi. Oppositionen har lovat 2kr/l i bensinskattehöjning om de vinner valet nästa år. Men oljan kommer att kosta 20kr/l snarare än många tror.
Citat från dagens
http://www.di.se:
"IEA ljuger om tillgången på olja"
Världen är mycket närmare soppatorsk än vad de officiella beräkningarna vill erkänna, uppger källor för The Guardian.
Internationella mätningar av oljereserverna stämmer inte. Parisbaserade IEA, Internationella energibyrån, överdriver konsekvent tillgången på olja i framtiden.
Det uppger högt uppsatta IEA-tjänstemän för den brittiska tidningen The Guardian.
De hävdar att energiorganet medvetet hyfsar beräkningarna för att undvika panik på marknaden och "inte förarga amerikanerna" med uppgifter om att världens olja börjar ta slut."
Att oljepriset snabbt kommer att för dubblas är inte svårt att förstå när man läser följande:
"Personbilsförsäljningen i Kina ökade med 83,6 procent i september"
"Kinas totala bilförsäljning kan stiga till 13 miljoner enheter i år, jämfört med 9,38 miljoner under föregående år."
Elpriset i Sverige kommer snart att vara 2kr/kwh. Sverige har ett avtal klart om att bygga en jättekabel till Baltikum för 8 miljarder kr.
"Sverige, Litauen och Lettland skrev i dag under en avsiktsförklaring om en elkabel som ska dras på Östersjöns botten för att transportera el mellan Sverige och de baltiska länderna.
Avsiktsförklaringen undertecknades av litauiska Lietuvos Energija, Latvenergo i Lettland och Svenska Kraftnät i Sverige. Utläggandet av den 350 kilometer långa kabeln kommer att kosta uppemot 738 miljoner euro, motsvarande drygt 8 miljarder kronor."
http://di.se/Nyheter/?page=/Avdelningar ... %26o%3Dsp4"Svensktillverkad el har alla förutsättningar att bli en framgångsrik exportvara och sänka övriga Europas koldioxidutsläpp med 60-70 miljoner ton per år; lika mycket som vi i Sverige släpper ut totalt idag, inklusive trafiken. En export skulle ge vinster på runt 100 miljarder kronor. Kan vi säga nej till detta?
På kontinenten är elpriset relativt högt, och elanvändningen per capita en tredjedel av vår. Vi har fortfarande billig el. Gemensam handel med el och på sikt utsläppsrätter gör att skillnader i elpris mellan länderna kommer att utjämnas."
http://www.nyteknik.se/asikter/debatt/article12437.ece
Den som har mest korrekt information vinner.