I sig är det en utbildningsnyhet. Men samarbetet är ändå intressant i ett större skogligt sammanhang.
Under lång tid har nog diskussionen om skogliga utbildningar ofta kretsat kring produktion, brukande och industrins behov av kompetens. När SLU nu tillsammans med WWF lyfter fram yrkesroller inom naturvård, klimat och hållbar utveckling blir det därför också ett tecken på att bilden av vad skoglig kompetens ska vara håller på att breddas.
Det mest intressanta är kanske inte bara att fler ska lockas till utbildningarna, utan hur man försöker göra det. I presentationen av satsningen ligger tyngdpunkten inte på den klassiska bilden av skogsyrket, utan på skogen som arena för flera samtidiga frågor. Det handlar om ekosystem, samhällsdrivkrafter, globala värdekedjor och framtida lösningar på klimat- och biodiversitetsfrågor.
Läs mer: https://www.slu.se/nyheter/2026/03/slu- ... ogsyrken2/
MvH Fredrik (tidigare admin@skogsforum). Rapportera virke i vår nya virkesrapport! Det finns inga dumma frågor! Var med och diskutera skog!

