tis 16 nov 2010, 17:24#107056Vilka kostnader brukar ingå i begreppet avverkningskostnad?
Vilka kostnader tillkommer?
Allt detta i en gallring av en skogsägarförening.
Gallring
Avverkningskostnad, vad ingår?
✍️ Sammanfattning av tråd
Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.
Skapa gratiskontoLogga in TS

tis 16 nov 2010, 22:52#107100Tack Niklas!
Då tillkommer till avverkningskostnaden t ex plogning av transportväg och eventuell förröjning. Korrekt?
Då tillkommer till avverkningskostnaden t ex plogning av transportväg och eventuell förröjning. Korrekt?
TS
tis 16 nov 2010, 23:51#107110Om du har fått ett avverkningspris enligt medel diameter på beståndet kr/m3fub fritt bilväg så kan du räkna med att om det behöver förröjas så kommer det som en kostnad utöver den så kallade (avverkningskostnaden). Förröjning görs på tim taxa så det brukar vara lite svårt att säga vad det ger för utslag per m3/fub i kostnad. Spar pengar RÖJ era skogar i tid!!
Snöröjning bekostas av markägaren.
Snöröjning bekostas av markägaren.
ons 17 nov 2010, 00:06#107113Förröjningens eventuella lönsamhet kan vara svårt att avgöra. Det heter ofta att det måste förröjas, men begär att få in en kalkyl först viewtopic.php?f=1&t=5713
/Niklas
/Niklas
/Niklas

Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).