Det går att räkna på men eftersom skog, skogsbruk och tillvägagångssätt skiljer sig så mycket åt så är exempel dåliga. Jag gjorde därför ett interaktivt verktyg där man själv kan "ställa in" parametrar och se hur det kan bli för just dig.
Länk till verktyget finns längre ner (inloggning krävs). Se verktyget som "version 1". När sidan laddas så landar reglagen på vad som skulle kunna vara medelvärden. Ta dessa med en nypa salt för hela grejen är att du kan justera själv. Testa gärna verktyget så kommer det viktigaste av allt: att vi diskuterar vidare om frågan. För, vid givna parameterinställningar så ser det inte så muntert ut ekonomiskt.
En viktig not: jag valde att ta med plantavgång i procent i verktyget. Det är egentligen en annan fråga men påverkar kanske uttaget så det fick vara med i denna version.
Här kan du testa direkt: skogsfakta/tvingande-uttag-gallring.php
Logga in för att se de bilder eller dokument som författaren har laddat upp.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto
MvH Fredrik (tidigare admin@skogsforum). Rapportera virke i vår nya virkesrapport! Det finns inga dumma frågor! Var med och diskutera skog!


