tor 19 jan 2017, 19:28#431730Kolla in den senaste artikeln ! Den här handlar om att köpa skog genom fastighetsbildning och varför du bör tänka efter innan du gör det eftersom Lantmäteriet blivit dyrare och kötiden är lång! Och det ser inte bättre ut inom en nära framtid.
Exempelvis så blev prisökningen på fastighetsregleringar och avstyckningar av mindre tomter 20 % bara mellan åren 2015 och 2016!
http://www.kennysvahn.se/artiklar/
Skogsfastigheter
Köpa skog med fastighetsbildning? Då bör du kanske tänka om!

Re: Köpa skog med fastighetsbildning? Då bör du kanske tänka
sön 22 jan 2017, 22:10#432510Nu läste jag igenom hela artikeln du refererar till @svahn_kb och det var intressant och tänkvärt. En del fakta om Lantmäteriets kostader har varit uppe tidigare i trådarna: Lantmäteriet utför inte längre gränsutsättning etc och Uvskogen - Lantmäteriet hutlöst dyrt, eller?
Helt klart att man får tänka både en och två gånger innan man anlitar Lantmäteriet om det inte är nödvändigt. Det finns ju uppenbarligen en stor risk att "snålheten bedrar visheten" när det gäller förvärv m h a fastighetsreglering.
Helt klart att man får tänka både en och två gånger innan man anlitar Lantmäteriet om det inte är nödvändigt. Det finns ju uppenbarligen en stor risk att "snålheten bedrar visheten" när det gäller förvärv m h a fastighetsreglering.
ons 01 feb 2017, 16:39#434779Jag har sedan publiceringen nåtts av en branschkollega som i sin tur visat den för en förrättningslantmätare på statliga Lantmäteriet. Den lantmätaren ska enligt utsago ha varit mycket road över hur bra överens beskrivningen av Lantmäteriet arbetssätt stämde med den egna bilden av organisationen.
TS


Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).