tis 04 nov 2014, 19:13#297000Hej.
Tittar på en skogsfastighet där det finns ett gällande undersökningstillstånd för ett gruvbolag.
Någon som vet vad som sker om dom skulle hitta brytbara mineraler och beslutar sig för att öppna en gruva?
Är man som markägare rättslös eller har man gjort sig sin livs affär?
Skogsfastigheter
Undersökningstillstånd.
✍️ Sammanfattning av tråd
Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.
Skapa gratiskontoLogga in TS

tis 04 nov 2014, 20:00#297009Kan man inte kräva att dom ska lösa in marken till marknadsmässiga priser iaf? Tro på någon avkastning från brytningen gör jag inte för gruvbolagen går ju i konkurs på löpande band! Mad livs affär menade jag att dom kanske löser in fastigheter till överpriser för att slippa långa utdragna processer!?
TS
tis 04 nov 2014, 20:03#297011Fick inte markägaren en rejäl slant för en blötmyr i Kaunisvaara?
Nu har väl Northland Resources kursat (?), men ändå.
Att få en procent på brytningen kan man nog glömma, men en ordentlig köpesumma tror jag på.
Nu har väl Northland Resources kursat (?), men ändå.
Att få en procent på brytningen kan man nog glömma, men en ordentlig köpesumma tror jag på.
tis 04 nov 2014, 20:03#297012Blir det brytning av är risken för expropriation överhängande, m.a.o. du få ta vad som bjuds, vare sig du vill eller inte.
Här i södra Sverige (i vissa kommuner) äger man bara det översta jordlaget, grus/sand får man inte röra, undantag är för eget bruk, inte avsalu.
Här i södra Sverige (i vissa kommuner) äger man bara det översta jordlaget, grus/sand får man inte röra, undantag är för eget bruk, inte avsalu.
tis 04 nov 2014, 20:43#297027
Den marken de måste använda löser de in, men inte det dom tar under jord. Man får en ersättning baserad på värdet.
mooos73 skrev:Kan man inte kräva att dom ska lösa in marken till marknadsmässiga priser iaf?
Den marken de måste använda löser de in, men inte det dom tar under jord. Man får en ersättning baserad på värdet.
Mineralersättning
7 § Vid bearbetning skall koncessionshavaren för varje kalenderår betala en mineralersättning. Ersättningen skall motsvara två promille av det beräknade värdet av de mineral som omfattas av koncessionen och som har brutits och uppfordrats inom koncessionsområdet under året. Beräkningen skall ske på grundval av mängden uppfordrad malm, malmens halt av koncessionsmineral och genomsnittspriset för mineralet under året eller ett motsvarande värde.
Av ersättningen skall tre fjärdedelar tillfalla fastighetsägare inom koncessionsområdet och en fjärdedel staten. Om det finns flera fastigheter inom koncessionsområdet, skall ersättningen till fastighetsägare bestämmas efter varje fastighets del i området. Ersättningen skall fastställas efter förhållandena den 31 december det år ersättningen avser.
Självvald väg i egen skog


Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).