Sida 1 av 1
Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 15:15
av Fredrik Reuter
Hur vet man om isen håller? Tänkte vi kunde tipsa varandra om bra saker som gör en dag på isen så säker det går. Det är ju strålande vinterväder just nu i snart sagt hela Sverige och många vill ut på isarna för att fiska, åka skridskor med mera.
Så kallad kärnis har den bästa bärigheten. Det är den svarta blanka isen och då lär den hålla en människa redan vid en tjocklek på 3 cm. Enligt bl.a.
Wikipedia så rekommenderas minst 5 cm kärnis om man ska vara riktigt säker.
Här kommer en ispik bra till hands. Det blir då enkelt att testa tjockleken genom att hacka på isen. I normalfallet ska inte ispiken går igenom så vatten sipprar upp. Gör det detta så är en bra regel att isen inte är tjänlig att vara på.
Men det är vår community som brukar ta fram de bästa tipsen. Därför är det bara att mata på med bra tips i detta ämne.
Sedan tidigare har vi också tråden
Isbärighet och istjocklek för fordon. Den innehåller också en hel del bra tips.
Vi har också en artikel om isvägar på iSkogen för den som är intresserad:
https://iskogen.se/skogsbruk/isvagar-ri ... jligheter/
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 16:39
av tallen100
Håller inte isen i år så lär den nog aldrig hålla,
Varit kallt och ingen snö att tala om som isolerat.
Men man ska ju inte vara övermodig och ge sej ut på okända sjöar och tro det är riskfritt, alla sjöar har ju sina ställen där det kan vara drag, och in och utlopp o.s.v. och där kan ju tjockleken skifta ordentligt på bara några meter.
Så lär känna sjöarna är nog det bästa tipset.
Men farligast är det på vårsidan när isen kan vara tjock men porös, men då springer många på sjöarna obehindrat.
"För isen är ju så tjock" 😮
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 17:23
av Axl
Mina bästa tips är man ska ha grejer så man kan ta reda på om isen håller själv och i övrigt ha beredskap för att den kanske inte gör det i alla fall. Ta det lite lugnt och se till att inte tappa respekten för isen.
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 17:35
av Bumpkin
Och alltid ha med sig isdubbarna.
Det är betydligt lättare att ta sig upp med sådana.
Och dubbarna ska hänga runt halsen, ligger dom i fickan kan det bli svårt att få upp dom om dom behövs.
Sen är det mycket bra att ha på sig en ryggsäck där innehållet är vattentätt packat, då får man flytkraft från den. Det kan göra att kroppen ligger 10-30 cm högre i vattnet vilket gör det än lättare och snabbare att ta sig upp.
Dock ska ryggsäcken ha en rem eller två under grenen annars så är det risk att ryggsäcken åker upp utan att dra upp dig.
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 18:54
av Amatörhuggare 62
Här är det stöpis.
Kom ju 40 cm snö.
Å sen lenväder.
Men nu - 15.
Så sörjan har fryst ihop.
Ingen riktig kärnis nu.
Men ikväll när ja,hämta ved. Så sjöng sjön.
Så d fryser på.
Var rädda om er, på isen.
Fisk finns på Ica. ( coop willys Lidl ) så är alla med.
Men det är roligt, med angeldon . Om gäddera ä på hugget. Å d smäller på flera ställen samtidigt.
Skitfiske på er . Som d heter.
God fortsättning.
Utan dopp (om det inte handlar om vinterbad)
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 18:57
av Amatörhuggare 62
Morfar hade ett talesätt.
"Efter Petter katt, ska man inte va på isen"
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 19:29
av Brorsan
Gå aldrig ut på okänd is utan att fresta, som vi säger här, isen själv med bill pik eller annat lämpligt.
Lita inte på att den som gått innan dig har gjort det.
Det gäller iallafall här i stockholmstrakten där många verkar tro att isen är stark om det ligger snö på den........
Dom skulle inte ha en tanke på att gå på den om den vore snöfri.
Det har jag sett här på viken vid flera tillfällen dom bara går, is som är mellan 2 till 5 cm, is som lagt vartefter under
flera dagar, och aldrig något att känna med.
Eller också så gör man som långfärdsproffsen - stampa med skridskon när du åker så hör du hur
tjock den är. Det går för det mesta bra med lite träning, man hör väldigt väl på ljudet vid kärnisar.
Håller med tallen. ruttnande vårisar är lömska, saltsjöisar värst, körbara med bil kl 7 och håller
inte för ett barn kl 14.
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 21:37
av jannee
Är du det minsta osäker, ta med dig en spark, prova sedan med jämna mellanrum med en isbill tjockleken. Kan skilja väldigt mycket även på korta avstånd.
Kärnis håller om den bara är några cm tjock, medan snöis och framförallt på vårkanten kan brista även om den är 2 dm tjock.
Saltvattenis är segare än insjöis, men gå ut på is tunnare än 7 cm kan vara riskabelt eftersom strömdrag kan försvaga märkbart.
I min ungdom körde vi mycket bil på isen.
Vi hade mätt isen på några ställen (två).
Den var 20 cm = helt ok att köra på.
Efter någon/några timmar parkerade vi 3 bilar i en trekant, ja för att prata en stund.
En av oss märkte att det började sippra upp vatten där vi stod.
Kvickare än kvickt skingrade vi oss.
En av oss tog sedan fram en yx, högg ett hål där vi stått och vatten sipprat upp.
Där var isen SJU centimeter tjock
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: lör 25 dec 2021, 22:00
av hfab
Då jag var liten kollade vi hållbarhet på isen med en femkrona.
Kasta ut en femkrona på isen.
Var myntet borta dagen efter var isen god nog, då hade den bastanta giriga granntanten hämtat myntet 👍
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: sön 26 dec 2021, 00:08
av fri
Tiderna har förändrats, slänger du en femhundring i dag fattar knappt ungdomarna vad det är och de tunga kärringarna går nog inte ut för mindre.
Här är isen dm tjock och passar bra för långfärdsåkning.
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: mån 27 dec 2021, 20:21
av anersimyra
Apropå is.. 😀 skruva gärna upp ljudet ordentligt..👍🙂.
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: mån 27 dec 2021, 21:23
av Amatörhuggare 62
Där sjunger isen, ordentligt.
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: tis 28 dec 2021, 10:21
av Tjingen
Många fokuserar på temperaturen men det är viktigare att det är klart för att isen ska växa. 10 minus, molnigt och fuktig bygger lika mycket is som 4 plus, klart och tort.
Ispik är ett måste för att avgöra isens kvalitet
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: tis 28 dec 2021, 11:10
av anersimyra
Tjingen skrev:Många fokuserar på temperaturen men det är viktigare att det är klart för att isen ska växa. 10 minus, molnigt och fuktig bygger lika mycket is som 4 plus, klart och tort.
Ispik är ett måste för att avgöra isens kvalitet
Ett lufthav på tio minus kan av fysikaliska skäl inte hålla mer vattenånga ( fukt ) än ett lufthav med temperaturen plus 4 grader..🙂👍
Re: Håller isen för fiske eller skridskor?
Postat: mån 03 jan 2022, 19:11
av leifa.k
Som jag ser det så är det bra med vinterbad från isvak under kontrollerade former, Formerna behöver inte vara mera än att ha en kompis med sig. Man lär sig att kontrollera andningen och inte gripas av panik. Det är nog det viktigaste, samt isdobbar.