Skogsmiljö och Trädlära

Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

28 inlägg 3403 visningar 3 följer Svara, dela mm...   
Användarvisningsbild

Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Fredrik Reuter  
#642509 Granbarkborren har börjat vakna och läget för angrepp på granskog i Sverige är kritiskt. Skogsstyrelsen sammanställer fångstrapporter veckovis och publicerar i sin statistikdatabas. Jag gjorde en så kallad heatmap av den data som finns för vecka 17 2020 och publicerade en bild i tråden Dags för svärmning?. Insåg då att varför inte publicera den interaktiva kartan så alla kan titta.

Sagt och gjort, via länken kartor/heatmap-barkborre-2020.html kan du själv kolla vart i landet som det fångas mest granbarkborrar.

För vecka 17 så är det Örebro som har mest fångade granbarkborrar.

Frågan är, är du betjänt av denna karta och är det något du har användning av om den skulle uppdateras vecka för vecka?

Tanken med en heatmap är att se risker för angrepp av granbarkborre på granskog. Beroende på om ditt område har färg (och vilken färg, röd är värst) så kan du intensifiera ditt letande efter angrepp.



   TS
Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Röjkvist  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#642513 Kan vi inte ha en svärmningstråd?
Lägg ihop tråden Dags för svärmning? med interaktiv karta.

Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

bgl  
#642515 I så fall den del av Närkesslätten där det finns lägst andel skogsmark.
Varför?

Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Tåndemåla  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#642517 Skulle nog vilja ha två kartor. En där man ser var det är mest aktivitet senaste veckan och en som estimerar den totala fångsten.

Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Traktordave  
#642788 Bra idé med karta som uppdateras veckovis. Bra grafiskt komplement till Skogsstyrelsens redovisning.
Kanon om man fick denna varje vecka!

Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Fredrik Reuter  
#646719 Nu är kartan uppdaterad med data för vecka 21 (vecka 21 enbart).

Som du kan se i kartan så är det Svealand och speciellt östra delen som är i kritiskt läge nu. Örebro, Eskilstuna och Uppsala toppar i antal fångade barkborrar för vecka 21. Äger du skog i dessa områden så är mitt råd att ge dig ut och leta borrar, nu!

kartor/heatmap-barkborre-2020.html

   TS
Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

80-90  
#646737 Hur görs detta rent praktiskt ??? Tyvker vi fångar bra med borre hos oss ! Men jag vet inte om några försöksfällor hos oss i v Värmland !! Hur gör styrelsen ??

Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

80-90  
#646738 Va inne å kolla på de 60 punkter som de mätte på nu !! Va väldigt långt mellan områden där !! Känns inte pålitligt då stora lokala variation finns .. så gå ut å kolla själva .

Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Fredrik Reuter  
#646743 Ja, det är väl Skogsstyrelsens egen fälla i Sunne som är närmast för dig 80-90.
Här är all data i tabellform:

Ort / Vecka161718192021
Kalix000000
Nordmaling000000
Strömsund000000
Torpshammar000000
Sundsvall000000
Hassela000000
Ilsbo000007
Årsunda01200309502800
Hedemora01300500700
Avesta143551101333
Deje31000090146333
Sunne01250400804667
Örebro354266400360042712000
Nora06402067108667
Vretstorp41800222701008100
Hallsberg5408440092000
Västerås410000100104350
Sala020013003800
Kungsör20026802701830305200
Grillby55206210126200
Björklinge0667256601012000
Riala0220000200
Tärnsjö0283115083400
Vallentuna01252443400
Nykvarn312008062667
Nyköping23531137
Eskilstuna15200065023002509700
Flen02333938801296981
Svenljunga213381338450
Töreboda018020736615066
Åmål173070210102500
Alingsås01250130700
Kinna01000001200
Tranemo035011022100
Ljungsbro06331117086600
Söderköping940075500501333
Ödeshög06000267332667
Rimforsa040015667211800
Åtvidaberg080113321100
Österbymo036009001007533
Nässjö32133114401153360
Blidsberg01530160211333
Aneby0500200202000
Eksjö017000180004300
Vetlanda0205031230003950
Knäred038010380
Högsby011261255750
Vissefjärda13020006603500701330
Nybro2023602503800473330
Misterhult12301223071400
Vimmerby13040004007060276700
Gamleby11167150120137
Ljungby0304523691100
Vittaryd0260022560730
Åseda03000330151450
Olofström110001016005300
Karlskrona010004790050650
Höör04052004260
Vällen00001253
Örsundsbro027312419333

   TS
Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Fredrik Reuter  
#646744 För er som använder mobil, tänk på att det går att scrolla sidledes i tabellen ovan.

   TS
Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

nomis  
#646781 Ett tips till er som vill lära er mer om barkborren:
Skogsstyrelsen har "träffar" som på grund av Corona hålls via Skype. Jag deltog ikväll och tycker att det var en riktigt bra genomgång!
https://www.skogsstyrelsen.se/sjalvserv ... Id=3610441

Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Skogsola  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#647331 Fick cirka 300 m3 vindfällen i påsk som jag håller på att skota ut. Borrspån på allt! Mellersta Värmland.

Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

T Landström  
#647333 Kanske inte hör hit...men en lite fundering/fråga...

Någon som vet om grävlingen äter barkborrarna?
Har sett under några angripna granar att det varit väldigt bökat i marken!

Avatar Fallback

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

Skogsola  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#647335 Var bor du? Har hört att vildsvin kan böka efter barkborrar.

Användarvisningsbild

Re: Interaktiv svärmningskarta, barkborre 2020

T Landström  
#647339
Skogsola skrev:Var bor du? Har hört att vildsvin kan böka efter barkborrar.


Norra Dalsland...inga vildsvins marker direkt...

Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).