Nu kan du som medlem på Skogsforum testa ett verktyg där vi gjort ett försök att ta det hela ett steg längre och där du kan räkna själv på antaganden, direktlänk finns nedan.
Det vore intressant att få igång en diskussion om både tesen och verktyget. Det har sin grund i flera avstamp. Dels så finns en övergripande sak i om det skulle göras: virkespriserna skulle troligtvis inte dippa lika mycket givet marknadens mekanismer om tillgång och efterfrågan. Men sedan är det också intressant att diskutera ur perspektivet framtid och nytänkande.
Så, testa verktyget och diskutera här i tråden. Vi lämnar inga garantier, det är dessutom i beta. Vidare rekommenderar vi dig aldrig att göra endera val. Se verktyget som ett tankeexperiment.
Testa: skogsfakta/avvakta-avverkning.php
Logga in för att se de bilder eller dokument som författaren har laddat upp.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto
MvH Fredrik (tidigare admin@skogsforum). Rapportera virke i vår nya virkesrapport! Det finns inga dumma frågor! Var med och diskutera skog!


