mån 19 sep 2022, 21:42#771586Nybliven ägare till en Hydrovåg SG10 med Hondamotor. Känns som en gammal televerkare eftersom den är orange. Startar hur lätt som helst men behöver lite nya hydraulslangar. Vad rekommenderas, Hydroscand eller Bohab? Har någon provat att köpa via amazon? Någon som vet vad det är för hänga på anslutningsarna och är det samma på alla slangar??
Grävmaskiner
Hydrovåg
TS
tor 22 sep 2022, 07:51#771868Grattis har en likadan men lite ombyggd till 4 wd med hjälp av en Volvo bakaxel och en hydraulmotor. Slangarna är vanliga 3/8 har jag för mig har köpt en del från flowfit men nu blir det lite dyrare i och med att tull tillkommer.
sön 20 nov 2022, 18:58#780028Roligt att fler håller på med dessa maskiner , håller själv på att renovera en -85 SG10.. Har slipat ner och lackat chassit och ska nu börja täta några läckande hydraltuber.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto
Logga in för att se de bilder eller dokument som författaren har laddat upp.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto

Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).