sön 09 sep 2018, 16:49#524308Hej, ny på forumet, undrar om erfarenheter av s.k Hydrovåg släpgrävare jämfört med modernare minigrävare? Tänkt användning är tomtmark och grävning, panering husgrunder evt pool. Tacksam för information från någon som använt maskiner av typen.
Hälsningar Joakim
Grävmaskiner
Liten grävmaskin typ Hydrovåg eller en modernare minigrävare
✍️ Sammanfattning av tråd
Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.
Skapa gratiskontoLogga in TS
Re: Liten grävmaskin typ Hydrovåg eller en modernare minigrä
sön 09 sep 2018, 18:52#524319jag har inte använt mig av en hydrovåg, men det måste vara natt och dag i jämförelse med en minibandgrävare. drivning, 360 graders rotation gör det till att en ojämn jämförelse. även i en trädgård skulle jag välja en bandgrävare.
Re: Liten grävmaskin typ Hydrovåg eller en modernare minigrä
sön 09 sep 2018, 19:49#524331Hydrovåg och liknande, gud bespar mig säger jag, dom går inte att jämföra.
Valtra N103 twintrac, Terri 1000D Husqvarna Jonsered Sthil.

Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).