ATV och UTV i skogen

Hjälp skall köpa min första atv

7 inlägg 839 visningar 3 följer Svara, dela mm...  

Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.

Skapa gratiskontoLogga in
Bengtssons
Användarvisningsbild

Hjälp skall köpa min första atv

Lurvas  
#909371Ny här så hoppas på lite hjälp🙂
Ska titta på en Yamaha 450 Kodiak 2016 års modell på söndag. Detta är min första atv och ska ha den till att dra timmer vagn ,klippa åker med slaghack (låg fart) ploga med ( om det finns fästen att köpa då)

Är detta en bra maskin?
Finns det tillbehör till dom? Allt jag kolla på är från 2017 och framåt.
Något jag skall titta extra på?

Han som har den nu har gjort service själv, sen har det byts kolv och cylinder.
Maskinen i fråga har gått 1295 mil och 1046h



   TS
Bengtssons
Avatar Fallback

Re: Hjälp skall köpa min första atv

hans.w  
#909382Jag har en Kodiak 450 EPS difflock 2023 och tycker den är förvånasvärt kapabel. Jag köpte den mycket på grund av centrifugalkopplingen då jag mest bara krypkör. Jag har aldrig råkat ut för att den är för svag. Jag har en Leja proffs vagn med batteribox och lastar ganka noggrannt för att hålla kultrycket rimligt.
Den har Leja hasplåtar och deras mycket robusta transportlådor.
Jag kör både sågtimmer 2,5 - 5,5m och 3m ved.
Det är ett ganska litet och smidigt ekipage som tar sig fram bra om man planerar lite.
Diffspärren har jag nog bara använt 2 gånger.

Förut drog jag timmervagnen med en Grålle och fördelen var att man aldrig behövde fundera över kultryck men den körde sönder rötter.

På vintern har ett ett Leja plogblad med hydraulsväng med extra knapp på styret för att enkelt styra båda funktioner. Distans i fjädringen fram, annars niger den för mycket. Hydraulsvängen känns nödvändig om man väl haft en. Hydraulpaketen går att köpa rätt billigt från Ebay etc.
Det är ett väldigt snörikt område med 500m väg. Det har funkat helt ok och några gånger har jag kört med en vanlig lite större 80cm, 390cc snöslunga för att fixa den krympande vägbredden då en ATV inte kan trycka särskilt bra i sidled. Särskilt om det växlar mellan plus och minus.
Servar själv och är mycket nöjd efter 140 timmar.

Jag har för mig att man breddade chassiet för inte allt för många år sedan.
Vissa år av Kodiak 700 har jag förstått man ska undvika då det var en rätt dålig Subarumotor pga en tsunami som förstörde motorfrabriken som tillverkade den legendariska 600.

Användarvisningsbild

Re: Hjälp skall köpa min första atv

th  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#909390
hans.w skrev:Förut drog jag timmervagnen med en Grålle och fördelen var att man aldrig behövde fundera över kultryck men den körde sönder rötter.

Hur upplevde du att Grållen inte har någon lågväxel? Tyckte att det var det största problemet, vilket resultade in inköp av en MF i 100-serien med både hög och lågväxel för att köra timmervagnen.

Användarvisningsbild

Re: Hjälp skall köpa min första atv

Lurvas  
#909441Va och kolla på den nu. Det jag märkte direkt va att det va förgasare på den, har dom verkligen det? Eller har dom bytt från en äldre modell? Även tanklocket sitter vid styret, trode dom flyttade ner tanken ( på videos jag sätt men kan ha tittat på nyare modeller)

   TS
Avatar Fallback

Re: Hjälp skall köpa min första atv

aho  
#909443Tror att insprutning på Kodiak 450 kom på 2018 års modell. Har både en äldre med stel bakaxel och förgasare, tror det är en 2004, och en 2022.
Den från 2022 är bättre på allt utom att dra vagn med, där föredrar jag den äldre med stel bakaxel.
2022:an är 10 cm bredare än den äldre, vilket gör den lite stadigare i terräng.

Har inte gjort någon mätning, men upplever att den med insprutning gör av med mer bränsle.

Användarvisningsbild

Re: Hjälp skall köpa min första atv

Lurvas  
#909460Den blev såld, får nog gå upp en lite peng så har kollat på dessa 2 som är ganska nära där jag bor,
Yamaha kodiac 700 2016 208mil
Eller Suzuki Kingquad Pro Edition 700 2006 121mil
Vilken av dessa 2 skulle ni välja ?

   TS
Användarvisningsbild

Re: Hjälp skall köpa min första atv

Lurvas  
#909630Blev en Kodiak 700 se från 2016 med 200mil på mätaren 😬,

Med med winch bak ( come up cub 3) men fjärr borttappad, någon som har en sån? Eller går det att para en annan fjärr?

   TS
 Besvara 
  • Sida 1 av 1
Annons:
<FTG
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).