Jag läste allt material jag kunde komma över i ämnet, men det fanns inte mycket att läsa. Aspkräftan beskrevs som allt från försumbar till att ha förmågan att i stor utsträckning kunna döda hela bestånd. Inga förslag på verksamma motmedel mot angreppet beskrevs.
För säkerhets skull så tog jag i våras ner nästan alla träd med angrepp, kapade av det angripna stället och eldade upp dessa. I några fall, där angreppet bara var i inledningstadiet så kapade jag bort det mesta av den angripna veden.
Nu i höst visar det sig att de sparade träden verkar ha kunnat repa sig bra och inga synliga kvarvarande angrepp finns på dessa träd. Kanterna på det bortkapade områdets har även övervallats bra.
Om Aspkräfta (citat från tidningen skogen):
aspdyna, aspkräfta
(Entoleuca mammata) svampart som förekommer både på asp och hybridasp, framför allt lite klenare aspar i ett bestånd, där den orsakar kräftsår och röta på stammen och grenar. Infektionen kan ske antingen via sår som når till veden eller via basen på döende ettåriga skott. Den del av kronan som finns ovanför kräftsåret dör p.g.a. att vätsketransporten hindras eller att stammen bryts av. En gul-orange eller brun-orange fläck på barken är det första tecknet på infektion. Med tiden bildas oregelbundet avlånga kräftsår, ofta runt en grenstubbe. Bladen på sjuka aspar blir röda redan under sommaren och har vissnade blad som hänger kvar på trädet i ett år. Angreppen har ingen större skoglig betydelse.
Logga in för att se de bilder eller dokument som författaren har laddat upp.
Du måste vara medlem för att logga in. Det är gratis att bli medlem och registreringen går fort, Välkommen!
Skapa konto
Skog i Södra Hälsingland och har även hybridasp och poppel på åkermark.

