Öppna kategorin

Olle får inte klippa gräsmattan

7 inlägg 2051 visningar 3 följer Svara, dela mm...  

Den här tråden har ännu ingen AI-sammanfattning. Endast inloggade kan skapa en sammanfattning.

Skapa gratiskontoLogga in
Användarvisningsbild

Olle får inte klippa gräsmattan

Elis76  
#889291Ibland undrar man om inte vissa kommuner går för långt.

Har någon annan liknande berättelser?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/olle-i-boras-far-inte-klippa-grasmattan-stoppas-av-kommunen



   TS
Användarvisningsbild

Re: Olle får inte klippa gräsmattan

Ängagärdet  
#889300Samma för oss om rätt flora å fauna visar sig

Avatar Fallback

Re: Olle får inte klippa gräsmattan

tallen100  
#889317😮 😮 😮
Var ska det sluta med all idioti🤬

Avatar Fallback

Re: Olle får inte klippa gräsmattan

busholle  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#889461Detta är ett känt problem, den förre partiledaren Alf Svensson fick ett liknande vitesföreläggande på sin sommarstuga i Skåne.

Många verkar sugna på att utvidga sin tomt in på strandskyddat område trots beslut som säger hur nära vattnet tomten får sluta.

Användarvisningsbild

Re: Olle får inte klippa gräsmattan

Skogsvaktaren  
#889482Det är ett stort problem i sommarstugeområden där sommarstugägare försöker att annektera och utvidga sina tomter in på jordägarens fastighet och strandskyddat område trots Lantmäteriets beslut var deras egna tomter slutar.
Det anläggs gräsmattor, grävs avloppsanläggningar & muddras, byggs bryggor, båthus, gästhus, bastuanläggningar vedupplag altaner, parkeringar, förråd mm längt utanför tomterna

Avatar Fallback

Re: Olle får inte klippa gräsmattan

D Brown  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#889548Men exemplet ovan handlar inte om annektering, där är det väl gräsmattan på den egna tomten som ansågs hindra tillgänglighet till vattnet?

Avatar Fallback

Re: Olle får inte klippa gräsmattan

busholle  Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum! 
#889569Här får man vara noga med begreppen när det gäller strandskydd.

I samband med dispens som denna fastighet borde ha så gör man skillnad på ''tomt'' och tomtplats. Det de flesta menar med tomt d.v.s. en mindre fastighet avsett för bostadsändamål är i strandskyddssammanhang inte det samma som tomtplats. Det är inte ovanligt att en generöst tilltagen ''tomt'' innehåller en mindre del som är beslutad tomtplats genom beslut om tomtplatsavgränsning och en större del som inte omfattas av undantag från bestämmelserna om strandskydd.
Saknas beslut om strandskyddsdispens så gäller den tomtplatsen som hävdades som tomt vid strandskyddsbestämmelsernas införande 1975.

 Besvara 
  • Sida 1 av 1
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).