Skogsnyheter

StoraEnso lägger 12 miljoner i projekt efter musselmassakern

1 inlägg 1541 visningar Svara, dela mm...  
Användarvisningsbild

StoraEnso lägger 12 miljoner i projekt efter musselmassakern

Torbjörn Johnsen  
#884411Efter musselmassakern som Stora Enso orsakade i fjol (Skogsmaskin körde skyddad å – polisutredning pågår) går bolaget nu in och finansierar ett projekt för att rädda den starkt utrotningshotade flodpärlmusslan i Finland. Totalt handlar det om en satsning på 1,1 miljoner Euro (ca 12 miljoner kr) och det är ett projekt som drivs av Forststyrelsens Parks & Wildlife i Finland.

Dagens industriskriver om projektet som ska pågå i sex år:

Under nästan sex år ska musslornas livsmiljöer kartläggas, inventeras och restaureras, samtidigt som vattendrag förbättras och informationssystem utvecklas. Avtalet träder i kraft den 1 juli 2025 och gäller till slutet av 2030.

Forststyrelsens Parks & Wildlife Finland ansvarar för att definiera och leda insatserna, medan Stora Enso står för finansiering och tekniskt stöd. Företagets anställda kommer även att delta i praktiska åtgärder där det är möjligt.


Flodpärlmussland är även en hotad art i Svenska vattendrag. Den är känslig för störningar och föroreningar i vattnet och den behöver ett öringbestånd som värd/spridningsart. Här finns information från en inventering som Länsstyrelsen i Gävleborg har gjort:
https://www.lansstyrelsen.se/gavleborg/ ... lanet.html

Liknande räddningsprojekt i Sverige skulle ju kunna säljas som biokrediter av hugade mark/vattenägare?




   TS
 Besvara 
  • Sida 1 av 1
Annons:
Arevo
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).