Arbetskläder för skogen

Stihl släpper nya skogskläder i tre nivåer

4 inlägg 5635 visningar 2 följer Svara, dela mm...  
Användarvisningsbild

Stihl släpper nya skogskläder i tre nivåer

Fredrik Reuter  
#876296Vikten av skyddskläder vi skogsarbete kan inte underskattas. Speciellt inte när man arbetar med motorsåg. Men samtidigt så vet den som vet att tunga skyddskläder som är stela och dessutom andas dåligt i princip kan innebära en säkerhetsrisk i sig. Mycket har hänt inom området de senaste 20 åren och Stihl meddelar nu att de släpper nya modeller för att täcka in allas behov. Det är tre nivåer av kläder som ska täcka in alla typer av behov för främst motorsågsarbete.

Stihl FUNCTION Core

En ny instegskollektion med jacka, motorsågsbyxa samt chaps för den som vill. Här är det "normal" passform som gäller och inte så mycket stretch. Jackan väger 500 gr i storlek M och sågbyxorna väger 1400 gr i storlek M.

1743149123_stihl-function-jacka.jpg

1743149123_stihl-function-core-byxa.jpg


Rek. pris jacka: 935 kr (skulle kostat 568 kr enligt KPI år 1995)

Rek. pris byxa: 1525 kr (skulle kostat 927 kr enligt KPI år 1995)

Stihl DYNAMIC DuroTEC

Serien över instegsmodellen som introducerar mer stretch och komfort och är troligtvis mer vattenavvisande. Denna modell har också generellt mer varselfärger än de övriga. Jackan väger 650 gram och sågbyxorna väger 1500 gram.

1743149123_stihl-dynamic-durotec-jacka.jpg

1743149123_stihl-dynamic-durotec-byxa.jpg


Rek. pris jacka: 2705 kr (skulle kostat 1645 kr enligt KPI år 1995)

Rek. pris byxa: 2940 kr (skulle kostat 1788 kr enligt KPI år 1995)

Stihl ADVANCE ShellTEC och FlexTEC

Nu kommer vi in ADVANCE-serien som riktar sig till professionellt bruk. Jackan heter ShellTEC och byxan FlexTEC och är framtagen för lite kallare väder. Det finns fleece i jackan och byxan har även damasker nedtill som andas men som enligt Stihl ska minska risken för att fästingar klättrar upp från skorna och in under byxan. Likt DuroTEC så har denna serie mer varselfärger än andra modeller. Jackan väger 750 gram och byxan väger 1300 gr.

1743149123_stihl-advance-shelltec-jacka.jpg

1743149123_stihl-advance-flextec-byxa.jpg


Rek. pris jacka: 3190 kr (skulle kostat 1940 kr enligt KPI år 1995)
Rek. pris byxa: 4390 kr (skulle kostat 2669 kr enligt KPI år 1995)

Stihl ADVANCE ShellTEC och FlexTEC hamnar precis under Stihls värstingserie ADVANCE XTREEm som nu funnits ett tag på marknaden. Detta är det bästa Stihl kan uppbringa i klädväg med maximal stretch och andning samt låg vikt. Jackan väger här 650 gram och byxan 1200 gram. Men smakar det så kostar det, rek. pris för ADVANCE XTREEm jacka är 5090 kr och för ADVANCE XTREEm byxa 5540 kr. ADVANCE XTREEm har också samma fästingskydd som ADVANCE ShellTEC och FlexTEC.

Alla byxor är i skärskyddsklass 1, design A men DuroTEC går att få i skyddsklass 2 design A samt skyddsklass 1 i design C.

Produkterna hittar du på: https://www.stihl.se/sv



   TS
Avatar Fallback

Re: Stihl släpper nya skogskläder i tre nivåer

fs480  
#876438Har Stihl xtreem byxa och jacka och gillar det verkligen, spännande att prova detta framöver.

Användarvisningsbild

Re: Stihl släpper nya skogskläder i tre nivåer

MrZnake  
#876871Kul med en lite billigare jacka som ändå är varselklassad. Då kan man välja mellan stihl och oregon.

Användarvisningsbild

Re: Stihl släpper nya skogskläder i tre nivåer

rokon  
#876888Dessutom kan man välja mellan Tyskt eller Amerikanskt

 Besvara 
  • Sida 1 av 1
Annons:
Skogshubben
Fredrik Reuter
Hej Gäst! Jag heter Fredrik och driver denna sajt. Jag skulle gärna vilja tipsa dig om hur du kan få ut mer av skogsforum. Klicka på de knappar som passar dig här intill (minifönster öppnas).