fre 13 jun 2025, 22:58#884013AntonD skrev:405kNm är ju sjukt mycket. Finns det någon hjulgående skördare med liknande lyftkraft?
Om något, så är det "lyftmoment" som avses. "Lyftkraft" blir det inte förrän man bestämmer ett viss utligg (armlängd) på kranen
405kNm ger teoretiskt ca 40 ton lyft kraft på 1 m utligg, och ca 10ton lyftkraft på 4 m utligg. 4 ton på 10 m utligg.
Vilken räckvidd har kranen?
Finns det tillräcklig motvikt i masinkroppen för att säkra stabiliteten? På en skördare finns säkert denna motvikt vid arbete i maskinens längdriktning, men knappast med kranen i 90 graders vinkel mot maskinens längdriktning (oavsett midjelås)
Nu går det ju att electroniskt begränsa lyftmomentet för utligg mellan "45"-90 graders vinkel. Skulle vara intressant att veta hur detta med stabilitets säkring är löst.
Värt att noter, dragkraften kranens utskjut kan också bidra till förlorad stabilitet
Man lär så länge man undervisar...
//Per A