sön 26 apr 2026, 10:43#909785Det blev aldrig mycket bättre på den maskinen med den datorn.
För några veckor sedan så gick den sönder, datorn stänger av när an kört apteringen en stund, och när man startat om så går det bara att köra en halv minut så stänger den av igen.
Felsökningen då (som inte jag gjorde) sa att det var et moderkort i datorn som började gå sönder.
Pga orsaker så blev den inte en renoverad D4AU utan en beg dxPC med dasa 4 på.
De gick dock fortare för mig att läsa på och ringa till ecolog och fråga hur man gör än att vänta på en datatekniker, så nu är det mitt problem att få den nya att funka.
Fick det att funka i torsdags trodde jag.
Lyckades skapa nya förare och flytta över MAS o TGT filer från den gamla datan och Apt-fil från 560:in som har en dator där allt funkar som det ska.
Även automatik på gripknappen. Det lyckades jag inte få att funka på den nya men tänkte försöka mig på det senare när jag lärt mig lite mer.
Flyttade i fredags och började köra lite igår. Efter tre timmar började den bete sig exakt som den gamla datorn fast den startar om av sig självt.
Jag har två teorier, antingen så har maskinen ett fel och det var inget fel på den gamla datorn.
Eller så har den nya datorn programmeringar som inte stämmer. Och fyller upp arbetsminnet så den krachar.
(Eller så har vi fått en trasig dator, ytterst otroligt men man vet alldrig..)
När man starta den, så vill den uppdatera programvaran i CU, det har jag inte lyckat göra än men det gick att köra ändå.
När man öppnar maskinvariabler så varnar den för några värden som inte stämmer, men det går att köra ändå.
Och den försöker skicka in driftsuppföljningar, det behöver vi inte men jag glömde frågar hur man av-innstalerar det.
Allt det hade jag tänkt ringa och fråga hur man gör och fixa i nästa vecka.
Men nu när den börjat krångla börjar jag undra. Ska jag börja med att färdig konfigurera datorn fast det kanske är maskinen som det är fel på eller tvärt om. Vad är troligast?
Ps:
Ja, jag ska ringa tech-suport på måndag, men nu är det söndag.. Och det skadar ju inte att fråga/gnälla lite här...
Midnattsmekaniker.